Tapani Valkonen : Käytännöllisiä ja hyödyllisiä ongelmia : puoli vuosisataa sosiaalitutkijana

15,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KAYT-73C79A
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Tapani Valkosen omaelämäkerta tarjoaa katsauksen suomalaisen sosiaalitieteen ja väestötieteen kehitykseen sekä pitkän uran yhteiskuntatieteilijänä. Teos avaa tutkijantyön historiaa niin arjen haasteiden kuin tieteellisten läpimurtojenkin kautta.

Vuonna 1941 syntynyt Tapani Valkonen oli Helsingin yliopiston sosiologian assistentti 1963-1970, väitteli valtiotieteen tohtoriksi vuonna 1970 ja toimi sosiologian, erityisesti väestötieteen professorina vuosina 1977-2007.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäTapani Valkonen
Teoksen nimiKäytännöllisiä ja hyödyllisiä ongelmia : puoli vuosisataa sosiaalitutkijana
SKUP-KAYT-73C79A
Avainsanatmuistelmat, historia, tutkimus, professorit, tutkimustyö, sosiaalitieteet, sosiologit, väestötiede
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja