Tapio Nisula : Näköaloja kulttuureihin : antropologian historiaa ja nykysuuntauksia
8,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-NAKO-B7FA56

Näköaloja kulttuureihin tarjoaa kattavan suomenkielisen läpileikkauksen antropologian historiasta ja sen monipuolisista osa-alueista, kuten sukulaisuudesta ekologiaan ja symboleista talouteen. Kirja avaa näkökulmia metodologisiin ja oppihistoriallisiin keskusteluihin antropologisen tutkimuksen tavoitteista ja haasteista.
Kenelle: Yhteiskunta- ja humanististen tieteiden historiasta sekä kulttuurien tutkimuksesta kiinnostuneille.
Näköaloja kulttuureihin on ensimmäinen kattava suomenkielinen läpileikkaus antropologian historiasta ja antropologian osa-alueista. Tutkimuskohteet ulottuvat sukulaisuudesta ekologiaan, symboleista talouteen, naisen asemasta metodologisiin ja oppihistoriallisiin keskusteluihin antropologisen tutkimuksen tavoitteista ja haasteista.
Teos on tarkoitettu antropologian ja sosiologian opetukseen, mutta soveltuu kaikille, jotka ovat kiinnostuneet yhteiskunta- ja humanististen tieteiden historiasta sekä kulttuurien tutkimuksesta, olipa tutkimuskohteena sitten Eurooppa, Amerikka, Afrikka, Aasia tai Tyynenmeren alue.
Teos on tarkoitettu antropologian ja sosiologian opetukseen, mutta soveltuu kaikille, jotka ovat kiinnostuneet yhteiskunta- ja humanististen tieteiden historiasta sekä kulttuurien tutkimuksesta, olipa tutkimuskohteena sitten Eurooppa, Amerikka, Afrikka, Aasia tai Tyynenmeren alue.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Tapio Nisula |
| Muut tekijät | Tapio Nisula |
| Teoksen nimi | Näköaloja kulttuureihin : antropologian historiaa ja nykysuuntauksia |
| SKU | P-NAKO-B7FA56 |
| Avainsanat | oppihistoria, kulttuuriantropologia, kulttuurintutkimus, antropologia |
