Tariq Ali : Taistelu Pakistanista
Alkaen 8,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-TAIS-424DE8

Tariq Ali tarkastelee Pakistanin poliittisen järjestelmän jännitteitä ja yhteiskunnallista kehitystä tuoreiden ensikäden havaintojen ja sisäpiiritiedon valossa. Ajankohtainen analyysi heijastaa valtioiden välisiä siteitä, alueellisia ristiriitoja sekä mahdollisuuksia demokraattiseen muutokseen.
Takakansi
"Tariq Alin ennustukset ovat hämmästyttävän usein osuneet naulan kantaan." – THE GUARDIAN"Tariq Alin kirjoituksissa välittyy myötätunto Pakistania ja sen ihmisiä kohtaan sekä toisaalta täydellinen halveksunta maan hallitsijoita kohtaan." – THE HINDU
190 000 000 asukkaan Pakistan on maailmanpolitiikan polttopiste: kaaokseen ajautunut ydinasejätti ja USA:n vanha liittolainen. Sotilasvallankaappausten ja korruption ryvetämä maa on myös kansainvälisen terrorismin kasvualusta jo Osama bin Ladenin viimetienoille päätyäkseen.
Taistelu Pakistanista valottaa maan historiaa ja nykyhetkeä ja on täynnä herkullisia yksityiskohtia ja sisäpiiritietoa. Mikä on ollut Yhdysvaltojen todellinen rooli Pakistanin sisä- ja ulkopolitiikassa? Kuinka suuri merkitys islamilla oikeastaan on maan politiikassa? Millä tavalla vuonna 2007 murhattu Benazir Bhutto auttoi Talebania pääsemään valtaan Afganistanissa?
Tariq Ali on maailmankuulu intellektuelli, kirjailija ja aktivisti. Taistelu Pakistanista on hänen kolmas Pakistania käsittelevä laaja teoksensa.
Esittely
Viime vuosina Pakistan on syöksynyt kaaokseen. Kansalaissotaa lähenevän poliittisen kiistan piinaama maata revitään kahtaalle: sillä on velvoitteita länsiliittolaisiaan kohtaan ja kulttuurisia siteitä itään. Koska Pakistan on vahva muslimivaltio, sillä on ydinvoimaa ja se on al-Qaidan johtajien mahdollinen piilopaikka, maan tulevat tapahtumat vaikuttavat koko maailmaan.Taistelu Pakistanista on harvinaislaatuinen ensikäden tutkimuksiin ja omakohtaiseen tietoon perustuva analyysi tästä piinatusta, mutta vahvasta kansakunnasta. Tariq Ali tuntee henkilökohtaisesti monia Pakistanin poliittisia vaikuttajia, ja hän tarkastelee maan poliittisen järjestelmän viimeaikaista rakoilua hallinnon avainhenkilöiden välisten ristiriitojen kautta.
Mukaansa tempaava teos muistuttaa jännityskertomusta ja sisältää dramaattisia käänteitä, mutta tarjoaa myös toivoa: Vaikka Pakistanin rajaseudut ruokkivat militantteja islamisteja, yli puolet vaaleissa annetuista äänistä on jo pitkään mennyt maallisille puolueille. Siten Pakistanissa on olemassa vahva perusta demokraattiselle muutokselle, jota edesauttaisi parhaiten maareformi, naisten aseman parantaminen ja mielen avaaminen.
Kansainvälisesti tunnettu toimittaja, kirjailija ja poliittinen kommentaattori Tariq Ali (s. 1943 Lahoressa, joka kuuluu nykyisin Pakistaniin) on saanut koulutuksensa Britanniassa. Hän on New Left Review'n ja Sin Permisonin toimituskunnan jäsen ja avustaa säännöllisesti The Guardian, CounterPunch ja London Review of Books -lehtiä. Ali on kirjoittanut runsaat 20 teosta maailmanhistoriasta ja -politiikasta, seitsemän romaania sekä elokuva- ja teatterikäsikirjoituksia. Hänen varhaisesta tuotannostaan on suomennettu Tämän päivän vallankumous (WSOY 1969). Ali vieraillut Suomessa 1965 ja 1970 ja viimeksi toukokuussa 2010 Maailma kylässä -tapahtumassa.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Tariq Ali |
| Muut tekijät | Risto Tiittula |
| Teoksen nimi | Taistelu Pakistanista |
| Alkuteos | The duel |
| SKU | P-TAIS-424DE8 |
| Avainsanat | poliittinen historia, yhteiskuntakehitys, poliittiset järjestelmät, ääriliikkeet |
