Tarja Nenonen & Aino Kojo : 1960-luvulla syntyneiden koulumuistoja

27,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-1960-7C1513
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Sukella 1960-luvulla syntyneiden koulumuistoihin, jotka kuvaavat elävästi koulujen ja yhteiskunnan muutoksia vuosikymmenien aikana. Kirja tarjoaa näkökulmia sekä oppilaiden että opettajien kokemuksiin ja aikakauden henkeen.

Kenelle: Erityisesti elämänkerroista ja suomalaisen koulun historiasta kiinnostuneille.

Kirja kertoo 1960-luvulla syntyneiden koulukokemuksista kansa- ja oppi-/peruskoulussa sekä lukiossa ja ammattikoulussa. Mukana on myös kokemuksia koulun jälkeen sekä lasten ja lastenlasten tai nyt opettajana työskentelystä. Tarinat peilaavat myös kodin ja yhteiskunnan murrosta 1960- ja 1970-luvulla sekä koulun muuttumista 1990-2020-luvuilla. Kirjaan on poimittu taustatietoa kirjallisuudesta ja lehdistä kuvaamaan ajan henkeä.

Yrittäjä ja Tiedottaja Tarja Nenonen on innostunut pilkkusäännöistä ja historiasta. Kiinnostus on tullut vasta kouluvuosien jälkeen.

Aino Kojo on kirjoittamisesta ja kirjallisuudesta kiinnostunut eläkeläinen ja yrittäjä. Hyvä suomen kieli on sydämen asia.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäTarja Nenonen & Aino Kojo
Teoksen nimi1960-luvulla syntyneiden koulumuistoja
Avainsanatkoulukokemuksia, 1960-luvulla syntyneet, kansakoulu, oppikoulu/peruskoulu, ammattikoulu, koulun jälkeen, opettaja, yhteiskunnan murros 1960-1970-1990-2020
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja