Taru Mäkinen : Kiristäjät
6,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KIRI-4A731E

Tatun ja Tuukan seikkailut jatkuvat, kun he törmäävät uhkaavaan Pöhkömafiaan, joka yrittää kiristää alueen lapsilta suojelurahaa.
Kenelle: 6–9-vuotiaille lapsille
Kaverukset Tatu ja Tuukka ovat ulkoiluttamassa Sereä, kun heitä vastaan tulee kolmen ison pojan joukko. Yksi pojista, Pasi nimeltään, on entuudestaan tuttu Tatulle ja Tuukalle, mutta kaksi muuta ovat ilmaantuneet seudulle aivan äskettäin. Tatu ja Tuukka ovat ehtineet huomata, että pojat tekevät koko ajan jotain pöhlöä, kiusaavat pienempiään, potkivat autoja ja huutelevat rumia. Siksi Tatu ja Tuukka kutsuvat poikia Pöhkömafiaksi. Nyt Pöhkömafialla onkin asiaa Tatulle ja Tuukalle. Pöhkömafian pojat ilmoittavat ryhtyvänsä perimään seudun kaikilta lapsilta suojelurahaa. Suojeluraha on paras maksaa, muuten ei hyvää seuraa. Poikien käytös on todella uhkaavaa. Onneksi Tatu ja Tuukka ovat tottuneita tarkkailijoita ja tutkijoita, jotka auttavat ratkaisemaan visaisiakin tapauksia. Vilma ja saksanpaimenkoira Sere seuraavat valppaina mukana, ja niin Pöhkömafia lopulta joutuu teostaan vastuuseen.
Kirstijätär on Tatun sankaritiet -sarjan neljäs osa. Aikaisemmin ovat ilmestyneet Rosvojahti, Tuntomerkki ja Vaarallinen kirje.
Kirstijätär on Tatun sankaritiet -sarjan neljäs osa. Aikaisemmin ovat ilmestyneet Rosvojahti, Tuntomerkki ja Vaarallinen kirje.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Taru Mäkinen |
| Muut tekijät | Jukka Lemmetty |
| Teoksen nimi | Kiristäjät |
| SKU | P-KIRI-4A731E |
