Teemu Jokela : Alitajunta ja muita epäkäsitteitä

Teemu Jokela avaa esseissään uusia näkökulmia ihmisyyteen ja alitajunnan käsitteisiin filosofisen antropologian kentällä.
Ihminen elää elämäänsä maailman äärellä, sen ilmiöitä ihmetellen. Mutta samalla ihminen on myös jotain muutakin, nimittäin itseänsä ihmettelevä olento. Käsilläolevassa, filosofista antropologiaa edustavassa teoksessa Jokela piirtää esseissään uusia tulkintoja ihmisyydestä, kääntäen monet tavanomaisista käsityksistämme mukkelis makkelis. Nide sisältää seuraavat esseet: Alitajunta ja muita epäkäsitteitä, Autonomisen subjektin illuusio, Ruumis tiedon kohteena, Kauneus estetiikka ja muuta, Sairastamisen sijaisluonne, Syyntakeettomuuden periaate.
Teemu Jokela on suomalainen filosofi ja esseisti. Tuotannossaan hän on pyrkinyt yhdistämään toisiinsa marxilaisen filosofian ja psykoanalyysin elementtejä. Filosofiansa tärkeimmäksi elementiksi Jokela nimeää etiikan, jota on lukuisissa töissään käsitellyt.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Teemu Jokela |
Teoksen nimi | Alitajunta ja muita epäkäsitteitä |
Avainsanat | Psykoanalyysi, Estetiikka, filosofia, esitajuinen aktiviteetti, Psykodynamiikka |