Teppo Jokinen & Ville Lukkarinen & Anne-Maria Pennonen & Hanne Tikkala & Katariina Johde : Hjalmar Munsterhjelm

Alkaen 24,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-HJAL-407561
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Hjalmar Munsterhjelm tunnetaan suomalaisen maisemataiteen klassikkona, jonka tunnelmalliset maalaukset talvisista saaristoista ja öisistä kuutamoista ovat lumonneet ihailijoita sukupolvien ajan. Teos esittelee hänen merkittävimpiä töitään ja näkemyksiään suomalaisen luonnon kuvaajana.

Hjalmar Munsterhjelm (1840-1905) on suomalaisen maisemataiteen klassikko. Hänen tunnelmalliset kuvauksensa hämäläisestä maalaismaisemasta, talvisesta saaristosta ja öisestä kuutamosta ovat ihastuttaneet taideyleisöä ja -keräilijöitä kautta aikojen. Munsterhjelm oli ensimmäinen suomalaismaalari, jonka teoksissa talvisen maiseman kuvaus sai merkittävän aseman. Myös vehmaat näkymät Düsseldorfin seudulta ja jylhät vuoristomaisemat Etelä-Saksasta ovat tuttuja taiteilijan teoksista. Teos esittelee rakastetun taiteilijan tunnetuimpia ja merkittävimpiä maalauksia.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäTeppo Jokinen & Ville Lukkarinen & Anne-Maria Pennonen & Hanne Tikkala & Katariina Johde
Teoksen nimiHjalmar Munsterhjelm
SKUP-HJAL-407561
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja