Tero Halonen : Suomalaisten symbolit
17,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-SUOM-9E3540

Suomalaisten symbolit johdattaa ainutlaatuisten merkkien ja kansallisen kulttuuriperinnön maailmaan, avaten tuoreita näkökulmia meille tuttuihin esineisiin ja ilmiöihin.
Takakansi
Sauna, ruisleipä, tango, kahvi ja karhu tuntuvat meistä tutuilta ja hyvin suomalaisilta. Tiedämme myös, että suomalaiset arvostavat metsää ja ovat vähäpuheisia mutta sisukkaita. Kolin maisemat, Kalevala, Sibelius ja salmiakki ovat myös suomalaisuutta – suorastaan symbolejamme. Entä mitä meistä kertovat kirjallisuus, kuvataide, rakennukset ja arjen esineet?Suomalaisten symbolien nimekäs kirjoittajajoukko lähestyy yhteisiä merkkejämme tuoreista näkökulmista. Kirjassa kerrotaan siitä, miksi jotkut asiat merkitsevät samaa kuin suomalaisuus ja miten nämä symbolit ovat syntyneet. Vastaukset löytyvät esimerkiksi siihen, miten lipusta tuli sinivalkoinen, miksi puhumme taiteen kultakaudesta ja järjestettiinkö Linnan juhlia jo ennen itsenäistä Suomea.
Suomalaisten symbolit vie suurenmoiselle löytöretkelle suomalaisuuden merkkien maailmaan.
Esittely
Sauna, tango, kahvi ja karhu tuntuvat suomalaisista tutuilta ja hyvin suomalaisilta asioilta. Ruisleipä,puhumattomuus, Kolin maisemat, Kalevala, salmiakki ja Uuno Turhapuro ovat myös suomalaisuutta suo-
rastaan suomalaisten symboleja. Entä mitä meistä kertovat kirjallisuus, kuvataide, rakennukset ja arjen
esineet"
Suomalaisten symbolit -teos kokoaa yksiin kansiin meidän yhteisiä merkkejämme. Nimekäs kirjoittaja-
joukko Laura Kolbesta Matti Klingeen ja Jan Löfströmistä Jarmo Papinniemeen lähestyy aihetta uskaliaasti
tuoreista näkökulmista. Kirjassa kerrotaan siitä, miksi jotkut esineet ja asiat merkitsevät samaa kuin suoma-
laisuus ja miten nämä omiksi koetut tai itselle omitut symbolit ovat syntyneet. Vastaukset löytyvät esimerkiksi
siihen, miksi itsenäisyyspäivä vakiintui joulukuun kuudenneksi, miksi puhumme taiteen kultakaudesta
ja järjestettiinkö Linnan juhlia jo ennen itsenäistä Suomea.
Näyttävässä kirjassa on runsas neliväri- ja mustavalkokuvitus.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Tero Halonen |
| Muut tekijät | Matti Klinge & Laura Aro |
| Teoksen nimi | Suomalaisten symbolit |
| SKU | P-SUOM-9E3540 |
| Avainsanat | historia, mentaliteettihistoria, suomalaisuus, kulttuurihistoria, Suomi-kuva, perinne, kansanperinne, myytit, taidehistoria, kulttuuriperintö, symbolit, kansallinen identiteetti, kansanluonne, kansallismaisema |
