Thomas Jaenisch : Myboshi, minun piponi : 15 värikästä virkkuumallia

Alkaen 11,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-MYBO-B8349C
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Myboshi, minun piponi tarjoaa 15 värikästä ja helppoa virkkuumallia, joiden avulla valmistat persoonallisia pipoja ja pantoja selkeiden ohjeiden ja kuvien avulla. Kirjan mallit mahdollistavat oman maun mukaisten yksityiskohtien, kuten tupsujen ja lippojen, lisäämisen päähineeseen.

Takakansi

Japanin sana boshi tarkoittaa pipoa – My boshi on siis minun piponi. Myboshi on myös helppo tapa virkata trendikäs pipo. Thomas Jaenischin ja Felix Rohlandin virkkausinnostus alkoi heidän ollessaan vaihto-oppilaina Japanissa. Nuoret saksalaiset opettivat paikallisilla lapsia hämään ja yht’äkkiä pipoinnostuksesta tuli hauska after ski -ohjelma.

Kirjassa on selkeästi kuvitettu virkkausohjeet viiteentoista erilaiseen pipo- ja pantamalliin. Havainnollisten ohjeiden ansiosta oman maun mukainen päähine syntyy aloitteijalkin. Kirjasta löytyvät ohjeet myös persoonallisiin yksityiskohtiin, kuten käännettävään reunukseen, korvalappiin, lippaan ja tupsuun. Mukana tulevilla kangasmerkeillä voi viimeistellä pipostaan aidon Myboshin.

Jaenisch ja Rohland ovat kehittäneet pipoihin erityisesti sopivan pehmeän Myboshi-langan, jota myydään Suomessa kymmenissä väreissä.

Esittely

Japanin sana boshi tarkoittaa pipoa, eli My boshi on minun piponi. Saksalaisten Thomas Jaenischin ja Felix Rohlandin piponvirkkuuinnostus alkoi heidän ollessaan vaihto-oppilaina Japanissa. He opettivat paikallisia lapsia hiihtämään, ja yhteisestä piponvirkkaushetkestä tuli hauska after ski -ohjelmanumero.

Jaenisch ja Rohland ovat kehittäneet pipoihin erityisesti sopivan pehmeän Myboshi-langan, jota Novita myy Suomessa jopa 40 eri värissä. Langat tulevat syksyn aikana Prismoihin, Anttiloihin ja muihin lankoja myyviin kauppoihin.

Kirjassa on selkeästi kuvitetut vaiheittaiset virkkuuohjeet viiteentoista erilaiseen pipo- ja pantamalliin. Nuorten suosimalla helpolla tekniikalla jokainen tekee juuri itselleen sopivan päähineen.

Ehkäpä myssyyn kuuluu myös persoonallisia yksityiskohtia, kuten käännettävä reunus, korvaläpät, lippa tai tupsu, joiden ohjeet löytyvät kirjasta. Pipojen viimeistely onnistuu kirjan mukana tulevilla kivoilla kangasmerkeillä.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäThomas Jaenisch
Muut tekijätKaija Koirikivi & Felix Rohland
Teoksen nimiMyboshi, minun piponi : 15 värikästä virkkuumallia
AlkuteosMyboshi 1.0
SKUP-MYBO-B8349C
Avainsanatkäsityöt, virkkaus, mallit, myssyt
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja