Thomas Lässöe : Parhaimmat ruokasienet ja sieniherkut
Alkaen 5,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-PARH-96ADD8

Parhaimmat ruokasienet ja sieniherkut opastaa tunnistamaan herkullisimmat luonnon ruokasienet ja valmistamaan niistä suussa sulavia ruokia. Havainnolliset värivalokuvat ja tarkat lajikuvaukset varmistavat onnistuneen ja turvallisen sieniretken jälkeen koittavan herkutteluhetken.
Takakansi
Poimi ja kokkaa! Tässä kirjassa yhdistyvät muhkean herkkutatin tunnistamisen ja löytämisen riemu sekä suussa sulavan sienierkun kokkaamisen ilo.Kirjassa esitellään herkullisimmat ruokasienet. Tarkat kuvaukset sienien ulkonäöstä ja kasvupaikoista yhdessä havainnollisten värivalokuvien kanssa helpottavat sienilajien tunnistamista. Lisäksi huolelliset kuvaukset myrkkysienistä ja helposti toisiinsa sekaantuvista sienistä varmistavat turvallisen herkuttelun sieniretkien jälkeen.
Metsässä tarpominem herättää nälän. Kirjan maukkaat ruokaohjeet innostavat hyödyntämään koriin kertyneen saaliin. Ohjeet ovat monipuolisia, ja noin viidenkymmenen ohjeen joukosta jokainen löytää varmasti oman suosikkinsa. Mukana on niin kala-, äyriäis-, liha- kuin kasvisruokiakin.
Sienioppaan lajikuvaukset laatinut Thomas Laessoe on Kööpenhaminan yliopiston sieniasiantuhtija, joka on kirjoittanut lukuisia sienikirjoja. Kokka- ja ravintoloitsija Morten Bech Koster vastaa kirjan sieniruokista ja Tine Duch valokuvista.
Esittely
Poimi ja kokkaa! Tässä kirjassa yhdistyvät muhkean herkkutatin tunnistamisen ja löytämisen riemusekä suussasulavan sieniherkun kokkaamisen ilo. Kirjassa esitellään herkullisimmat luonnossa
kasvavat ruokasienet ja niiden tuntomerkit. Havainnolliset värivalokuvat helpottavat sienilajien
tunnistamista. Lisäksi tarkat kuvaukset myrkyllisistä sienistä ja helposti toisiinsa sekaantuvista
sienilajeista varmistavat turvallisen herkuttelun sieniretken jälkeen.
Kirjan viisikymmentä maukasta ruokaohjetta innostavat hyödyntämään koriin kertyneen
sienisaaliin. Ohjeet ovat monipuolisia, niistä jokainen löytää varmasti oman suosikkinsa. Mukana
on niin kala-, äyriäis-, liha- kuin kasvisruokiakin. Ja vaikka makunautinnot olisivat gourmet-
kokkiakin imartelevia, ei näiden sieniruokien kokkaajan tarvitse olla alan ammattilainen, sillä ohjeet
ovat niin helppoja että ne luonnistuvat jokaiselta.
Sienioppaan lajikuvaukset laatinut Thomas Lssøe on Kööpenhaminan yliopiston sieniasiantuntija,
joka on kirjoittanut lukuisia sienikirjoja. Kokki ja ravintoloitsija Morten Bech Køster vastaa kirjan
sieniruoista ja Tine Duch valokuvista.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Thomas Lässöe |
| Muut tekijät | Ulla Lempinen & Morten Bech Köster ym. |
| Teoksen nimi | Parhaimmat ruokasienet ja sieniherkut |
| Alkuteos | Danmarks bedste spisesvampe |
| SKU | P-PARH-96ADD8 |
| Avainsanat | ruokaohjeet, ruoanvalmistus, keittokirjat, sieniruoat |
