Tiina Karttunen : Hurmaavat helmityöt
Vaatteiden ja esineiden koristelu helmillä ja helmien käyttö koruina on ikivanhaa kulttuuriperinnettä; varhaisimmat, eläinten hampaista ja luista tehdyt helmet ovat noin 40 000 vuoden takaa. Nykyisin helmivalikoima on laaja: simpukka-, puu-, kivi-, metalli-, keramiikka-, lasi- ja muovihelmiä on kaikenmuotoisia ja -värisiä. Helmistä tehdyt korut ja eläinhahmot ovat mainioita lahjoja ystäville, eivätkä materiaalit edes maksa paljon. Kirpputoreja kiertävä voi kerätä vanhoja helminauhoja ja purkaa ne uusien töiden raaka-aineeksi.
Hurmaavat helmityöt on ensimmäinen laaja suomenkielinen teos tästä monipuolisesta ja kiehtovasta käsityötekniikasta. Se on täydellinen aloittelijan ja erinomainen pitemmällekin ehtineen harrastajan opas. Kirjassa on yli 60 yksityiskohtaista ohjetta, joista jokaisesta on värikuva ja selkeä ohjepiirros. Kirjassa opetetaan alusta alkaen myös perustekniikat: helmien pujottelut, helmiverkot, helmikudonta, peyote-tekniikka ja helmikirjonta. Helpoimmat työt sopivat pienillekin askartelijoille.
Mukana on myös upeita suuritöisempiä malleja: juhla-asun somistukseksi sopiva helmikaulus tai olohuoneen persoonallinen komistus, kynttiläkruunu helmistä ja metallilangasta.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Tiina Karttunen |
Teoksen nimi | Hurmaavat helmityöt |
Avainsanat | askartelu, koristeet, korut, helmet |