Timo Airaksinen : Todellisuuden kosketus

Alkaen 14,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-TODE-DBD89F
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Timo Airaksisen teos syventyy filosofisesti siihen, miksi todellisuutta on vaikea hahmottaa ja kuinka ihminen rakentaa itselleen keinotekoisen maailman haaveiden ja kuvitelmien varaan.

Maailma muuttuu keinotekoisemmaksi ja ihminen sen mukana. Keitä me olemme, minne olemme menossa? Miksi todellisuutta on niin vaikea kuvata? Onko sitä edes olemassa muuten kuin kuvina ja sepitteinä.

Professori Timo Airaksinen tutkii teoksessaan ajankohtaisia ihmisen ja yhteiskunnan ilmiöitä filosofisen tiedon avulla ja aikalaiskritiikin keinoin. Perusajatuksena on, että ihminen pyrkii luomaan haaveiden ja kuvitelmien maailman, jossa hän irtautuu todellisuudesta.

Nykyaikaisen kontaktia todellisuuteen esimerkiksi liberalismin ja informaatioyhteiskunnan kautta tarkastelevan teoksen aiheina ovat muun muassa ihmisen ja maailman suhde mytologioissa ja uskonnoissa, tieto ja informaatio, egoismi, politiikka ja oikeudenmukaisuus.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäTimo Airaksinen
Teoksen nimiTodellisuuden kosketus
SKUP-TODE-DBD89F
Avainsanatarvot, etiikka, hyvä elämä, todellisuus
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja