Timo Laitinen : Auto 70-luvulla

32,60 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-AUTO-4AEE68
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Sukella 1970-luvun autoteollisuuden mullistuksiin ja ilmiöihin suomalaisesta näkökulmasta. Kirja tarjoaa ainutlaatuisen katsauksen ajanjaksoon, jolloin autoilu ja liikenne kokivat merkittäviä muutoksia.

Kenelle: Autohistoriasta kiinnostuneille

Auto 70-luvulla kertoo hevosvoimahirviöiden, saastenormien, turvapuskureiden ja polttoainesäästöjen rehevästä vuosikymmenestä sanoin ja kuvin, suomalaisesta näkökulmasta. Samalla kun kirja seuraa vanhan autoteollisuuden reaktioita uusien kilpailijoiden tuloon ja olosuhteiden rajuihin muutoksiin, suhteuttaa se nuo ilmiöt suomalaiseen arkeen.

1970-luku oli myös muutosten aikaa auto- ja liikennehistoriassa Suomessa ja muualla maailmassa. Vapaista nopeuksista siirryttiin 80 km/h -yleisrajoituksen kautta pysyviin tiekohtaisiin nopeusrajoituksiin. Liikennekuolemat kävivät 70-luvun alussa huipussaan, maassamme menehtyi noin 1200 tielläliikkujaa vuodessa. Säädettiin turvavyöpakon kaltaisia lakeja, joita vastustettiin kiivaasti mutta jotka tänä päivänä ovat itsestäänselvyyksiä.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäTimo Laitinen
Teoksen nimiAuto 70-luvulla
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja