Timo Partanen : Teininä aikuisuuteen
72,10 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-TEIN-347E17

Timo Partasen teos tarjoaa ainutlaatuisen näkökulman nuoruuden vastuunkantoon ja aikuistumiseen Kauko Partasen päiväkirjojen kautta, sodanjälkeisessä Suomessa. Kirja tallentaa 1940-luvun evakkomatkan ja työskentelyn Karhumäen Hallin lentokonekorjaamolla elävästi ja yksityiskohtaisesti.
Teininä aikuisuuteen kuvaa Kauko Partasen päiväkirjojen kautta 15-vuotiaan nuorukaisen aikuistumista ja vastuunottoa elämässä. Kaukon isä oli kuollut Kaukon ollessa seitsenvuotias, jolloin Antrean taloon oli tullut vuokraviljelijä, mutta osa isännän vastuista oli perinteiden mukaan langennut Kaukon harteille jo silloin. Vuoden 1944 evakkomatka kesäkuusta syyskuuhun on päiväkirjassa kuvattu tarkkaan, samoin kuin asettuminen Kuoreveden Halliin ja työskentely Karhumäen lentokonetehtaassa lentokoneiden siipien korjaustöiden parissa. Päivät täyttyivät työnteon ohella kotiaskareista, harrastustoiminnasta ja opiskelusta. Asettuminen Harvialaan kesällä 1947, talon rakennukseen tarvittavan puumateriaalin kaataminen, tukkien sahaus laudoiksi sekä muun rakennusmateriaalin hankinta ja kaiken tämän organisointi jäi Kaukon vastuulle ja takasi varhaisen aikuistumisen.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Timo Partanen |
| Teoksen nimi | Teininä aikuisuuteen |
| SKU | P-TEIN-347E17 |
| Avainsanat | Antrea, Halli, Kuorevesi, lentokoneteollisuus, lentokoneenasentajat, lentokoneet, elokuva, Harviala |
