Timo Parvela : Ella ja kaverit hiiohoi!

4,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-ELLA-8BA56E
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Laivaristeilyllä sattuu ja tapahtuu, kun Ella ja kaverit nappaavat mukaansa myös opettajansa – tiedossa on hulvatonta seikkailua, merirosvohuhuja ja yllätyksiä koko matkalle.

Kenelle: 7-vuotiaille ja sitä vanhemmille lapsille.

Takakansi

Laivaristeily on unohtumaton elämys, kun kyydissä ovat Ella ja kaverit!

Opettaja näkee paljon vaivaa päästäkseen vaimonsa kanssa kesälomaristeilylle ilman oppilaitaan. Se ei tietenkään onnistu, sillä lasten mielestä kesäloma ilman opettajaa olisi kuin risteily ilman risteilysäntää. Leppoisasti alkava reissu saa jännittäviä käänteitä heti alkumetreillä:

- Arvoisat matkustajat, täällä puhuu laivan kapteeni. Anteeksi äskeinen pieni töyäisy. Vakuutan, että tilanne on täällä komentosillalla täysin hallinnassa.
- Saanko minä tehdä sen uudestaan? joku kysyi taustalta.
Me tietysti tunnistimme Paten äänen ja olimme kateellisia siitä, että hän oli päässyt laivan ohjaamoon jo ennen kuin alus oli edes irronnut laiturista.

Mitä kauemmas merelle alus seilaa, sitä vinkemmäksi risteily muuttuu. Laivalla kiertää huhuja merirosvosta, hurmauksesta ja jopa kolmannesta luokasta. Oppilaat aikovat selvittää kaikki mysteeri – ellamaisen pöhkösti totta kai!

Esittely

Laivaristeily on unohtumaton elämys -- ainakin jos Ella ja kaverit ovat kyydissä!

Opettaja näkee paljon vaivaa päästäkseen vaimonsa kanssa kesälomaristeilylle ilman oppilaitaan. Kun kyseessä on Ella ja kaverit, lopputulos on selvä. Heidän mielestään kesäloma ilman opettajaa on kuin risteily ilman risteilyisäntää. Leppoisasti alkanut reissu muuttuu nopeasti jännittäväksi seikkailuksi, tuttuun ellamaiseen tapaan.

– Onko meillä varmasti matkavakuutus kunnossa? opettaja huolehti.

– Sinun täytyy nyt rentoutua. Laivat ovat tosi turvallisia paikkoja, opettajan vaimo rauhoitteli.

– Minulla on matkalaukussa muutamat ylimääräiset pelastusliivit, opettaja ilmoitti.

– Toivottavasti muistit pakata myös vaihtovaatteita, lomakirjan ja hammasharjasi, opettajan vaimo sanoi lempeästi hymyillen.

– Muistin, mutta en pakannut. Pelastusliivit veivät kaiken tilan.

– No, sinä voit kyllä lainata minulta, opettajan vaimo lupasi.

– En voi. Sinun laukussasi on puhallettava kumivene.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäTimo Parvela
Muut tekijätMervi Lindman
Muut tekijätIllustrated by: Mervi Lindman
Teoksen nimiElla ja kaverit hiiohoi!
SKUP-ELLA-8BA56E
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja