Timo Sandberg : Surmasatama

31,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-SURM-15B2D2
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Surmasatama vie lukijan 1950-luvun Lahteen, jossa rikokset, poliittinen epäluulo ja sodanjälkeinen epävarmuus kohtaavat koukuttavalla tavalla. Timo Sandberg herättää eloon menneisyyden käänteet ja tunnelmat Otso Kekki -sarjan uusimmassa osassa.

Kenelle: Historiallisten dekkarien ja rikoskirjallisuuden ystäville.

Vangitseva Otso Kekki -dekkari herättää henkiin kansakunnan jakolinjat ja Lahden, jota ei enää ole.

Eletään vuotta 1950. Nuoren tytön murhayritys työllistää virkavaltaa, kun Otso Kekin poika Urho aloittaa isänsä jalanjäljissä Lahden rikospoliisissa. Naapuri Ismo Torni puolestaan houkutellaan töihin uuteen suojelupoliisiin, jolla luvataan viimein olevan poliittisesti neutraali linja.

Pian levottomasta Vesijärven satamasta löytyy ruumis, ja paikka tuntuukin olevan turvaton etenkin naisille. Lahtea piinaavia väkivallantekoja selvittäessään Otso ja Urho saavat huomata, että vaikka rauhan aika on alkanut, yhteiskunnallinen sopu on hauras ja poliittisten vainojen arvet yhä tuoreita.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäTimo Sandberg
Teoksen nimiSurmasatama
SKUP-SURM-15B2D2
Avainsanatrikoskirjallisuus, historialliset romaanit, sodanjälkeinen aika, Lahti
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja