Timo Teräsahjo : He ansaitsivatkin kuolla : pienoisromaani

7,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-HE-A-66A114
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

He ansaitsivatkin kuolla -pienoisromaanissa maalaisidyllin rauhallinen pinta kätkee sisäänsä yllättävän synkkiä salaisuuksia ja armotonta huumoria.

”Kaupunkilaiset katselevat maaseutua ja näkevät harmaita marraskuisia peltoja ja ajattelevat: täällä ei tapahdu mitään. Täällä on vain mätänevää luontoa ja kylmää ja kosteaa ja pimeyttä eikä mitään draamaa. Sitten he näkevät meidät tienvarressa tallustamassa ja pohtivat: siinäkin pari harmitonta mummua täällä yksikseen vanhenemassa. He eivät voisi olla enempää väärässä. Täällä tapahtuu emmekä me ole harmittomia.”

Kaksi taloa, kaksi jo ikääntynyttä naista ja Hymer-matkailuauto: viattoman näköinen maalaisidylli Karhunkulmalla. Jonossa et kiinnitä heihin mitään huomiota, mutta näitä leidejä et halua etuilla. Ne tulevat ovellesi hymyssä suin ja kysyvät onko talossa muita. Älä anna verkkaisen puheenparren hämätä. Jos päästät heidät sisään, sinulta lähtee henki.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäTimo Teräsahjo
Teoksen nimiHe ansaitsivatkin kuolla : pienoisromaani
SKUP-HE-A-66A114
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja