Tobie Gene Levingston : East Bay Dragons MC : Oaklandin soul-bikerit

12,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-EAST-5943B1
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Tobie Gene Levingston avaa oven Oaklandin legendaaristen soul-bikereiden maailmaan, kertoen värikkäästi moottoripyöräkerhoista ja 1900-luvun amerikkalaisesta yhteiskunnasta. Kirja tarjoaa ainutlaatuisen näkökulman afroamerikkalaiseen historiaan sekä kerhokulttuurin vaikutuksiin Kaliforniassa.

Kenelle: muistelmatyylisestä moottoripyöräkerhojen ja afroamerikkalaisen historian kuvauksesta kiinnostuneille aikuisille

Tobie Gene Levingston kertoo värikkäästi Kalifornian mustista, valkoisista ja monirotuisista moottoripyöräkerhoista. Kirja pursuaa 1900-luvun lopun amerikkalaista historiaa. Tekstissä vilisevät Martin Luther King, hipit, Vietnamin sota, Mustat pantterit ja huumeiden esiinmarssi amerikkalaiskaupunkien kaduille. Levingstonin Dragonit ovat työväenluokan herrasmiehiä, jotka ovat kovia tarvittaessa. Mutta nämä bikerit myös tanssivat!

Kirjan esipuheen on laatinut Hells Angels -patriarkka Sonny Barger.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäTobie Gene Levingston
Muut tekijätKeith Zimmerman & Kent Zimmerman ym.
Teoksen nimiEast Bay Dragons MC : Oaklandin soul-bikerit
AlkuteosSoul on bikes
SKUP-EAST-5943B1
Avainsanatmuistelmat, historia, elämäntapa, kerhot, moottoripyöräily, moottoripyöräilijät, moottoripyöräjengit, afroamerikkalaiset
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja