Toivo Laakso : Olen vieras sattumalta : valitut runot

Alkaen 10,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-OLEN-E4477E
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Toivo Laakson runot ovat säilyttäneet voimansa ja ajankohtaisuutensa, avaten esiin maailman mahdollisuuksia ja elämisen ehtoja tinkimättä olennaisesta. Tämä valikoima esittelee runoilijan monivuotista tuotantoa hänen esikoiskokoelmastaan aina myöhempiin teoksiin saakka.

''Tarvitaan vain sana, ja voi laulaa vaikka millä sävelellä.''

Toivo Laakson esikoiskokoelma ilmestyi kaksikymmentä vuotta sitten. Sen jälkeen hän on kirjoittanut kuusi teosta, merkittäviä ja muistiin jääneitä kokonaisuuksia. Laakson runot ovat kestäneet ajan kulun. Olennaisesta tinkimättä ja itsensä näköisinä ne kuvaavat maailman mahdollisuuksia ja elämisen ehtoja.

Runot on valittu teoksista Epäkiltoilliset näyt (1966), Maan reunalla (1972), Kun elää saat (1977), Tapahtukoon sade, huhtokoon ikävä (1981), Sukua (1983), Kerran (1984) ja vuonna 1985 Parnassossa julkaistusta koostesta Olen vieras sattumalta.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäToivo Laakso
Teoksen nimiOlen vieras sattumalta : valitut runot
SKUP-OLEN-E4477E
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja