Tommi Parkko : Aaseista ja varjoista

22,30 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-AASE-A070AE
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Tommi Parkon viides runokokoelma 'Aaseista ja varjoista' käsittelee muutosta ja sen vaikutuksia runollisen ilmaisun kautta.

Teet kiihkolla Rakastamisen taitoa, et ehkä /
sittenkään osaa, halu, olla oikeassa ja elää.
Kaiken muutoksen /

muutos saa sinut nurkkaan, ihmistä vasten,
vasten silmää; /
ei, ei ole keisaria johon vedota,
keisari eristää mutta /

säilyttää, saat sentään pitää tuhkasi, sirottelet /
sitä varjollesi ja poltat itsesi rakkuloille.

Tommi Parkko (s. 1969) on haminalaislähtöinen, Helsingissä asuva runoilija, kirjankustantaja ja kirjoittajakouluttaja. Hän aloitti kirjallisen tuotantonsa vuonna 1994 ja on siitä lähtien julkaissut yhteensä 12 teosta. Aaseista ja varjoista on hänen viides runokokoelmansa. Edellinen kokoelma Hamilton-manaatin vaikea elämä ilmestyi Aviadorin kustantamana vuonna 2019. Hänen teoksiaan on käännetty hepreaksi, latviaksi, venäjäksi, englanniksi, ruotsiksi ja viroksi.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäTommi Parkko
Teoksen nimiAaseista ja varjoista
SKUP-AASE-A070AE
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja