Tony Latva : Iskelmän tähtitaivas : 500 suomalaista viihdetaiteilijaa

Alkaen 33,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-ISKE-A3BB4A
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Iskelmän tähtitaivas : 500 suomalaista viihdetaiteilijaa esittelee värikkäitä tarinoita ja kiinnostavia faktoja suomalaisen iskelmämusiikin huipuilta. Kirja kokoaa yhteen laajat tiedot artisteista, levytyksistä ja laulukilpailujen historiasta.

- Kuka edusti Suomea vuoden 1976 Euroviision laulukilpailuissa?
- Mihin katosi Seija Simola?
- Kenet valittiin ensimmäiseksi tangokuningattareksi?
- Mikä oli Kristiainin kohtalo?

Suomalainen iskelmä on soinut 1900-luvun alkupuolelta lähtien, ja parhaillaan se elää vahvaa nousukauttaan. Tämä kirja pullistelee kiinnostavia faktoja ja värikkäitä anekdootteja suomalaisista iskelmätähdistä.

Pienoielämäkerta viidestäsadasta suomalaisesta iskelmälaulajasta tai yhtyeestä

Tähtien tunnetuimmat levytykset ja albumiluettelot

Tärkeänä osana kirjassa on suomalaisten laulukilpailujen historia. Ensimmäistä kertaa ovat listattuna kaikki Syksyn Sävel -kilpailuun ja Suomen euroviisukarsintoihin osallistuneet laulut ja esiintyjät. Mukana on tietysti myös Suomen ainoiden kuninkaallisten ja Tangomarkkinoiden historia.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäTony Latva
Muut tekijätPetri Tuunainen
Teoksen nimiIskelmän tähtitaivas : 500 suomalaista viihdetaiteilijaa
SKUP-ISKE-A3BB4A
Avainsanatlaulajat, muusikot, viihdetaiteilijat, yhtyeet
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja