Torill Kornfeldt : Mammutin paluu : sukupuuttoon kuolleiden lajien uusi tuleminen

Alkaen 9,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-MAMM-D683C3
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Torill Kornfeldtin "Mammutin paluu" vie lukijan tieteellisen läpimurtojen ja kadonneiden lajien mahdollisen uudelleenheräämisen äärelle kiehtovalla otteella. Geeniteknologian uudet mahdollisuudet vievät mukanaan kuin jännittävä romaani.

Takakansi

Kulkevatko mammutit vielä kerran Siperian aroilla? Asettuvatko alkuhärät uudelleen Eurooppaan? Näemmekö joskus dinosauruksen linnun lentävän taivaalla? Kaikki tämä saattaa olla mahdollista nopeammin kuin arvaammekaan.

Tiedemiehet ja -naiset eri puolilla maailmaa etsivät keinoja herättää eloon eläin- ja kasvilajeja, jotka ovat kuolleet sukupuuttoon joko meidän aikoinamme tai jo vuosituhansia sitten. Ratkaisun uskotaan löytyvän luulöydöistä ja huimin harppauksin edenneestä genetiikasta.

Mammutin paluu on kiehtova ja helppolukuinen tietokirja näistä mahdollisuuksista. Se on myös kodit tilanteita science fictionia ja etenee jännittävästi kuin romaani.

Joitakin tieteentekijöitä ajaa siltäkin tilaisuus, toiset näkevät kadonneiden lajien palauttamisen tärkeänä askeleena taistelussa ilmastonmuutosta vastaan. Moni myös kyseenalaistaa nämä hankkeet. Kukaan ei osaa varmasti arvioida, mitä seurauksia kadonneiden lajien palauttamisella luonnolle olisi.

Mammutin paluu -kirjaansa varten Kornfeldt tutustui alan uusimpiin tutkimusprojekteihin, haastatteli tieteentekijöitä eri puolilla maailmaa, näki omin silmin mammutin, joka on ollut jäätyneenä kaksikymmentä tuhatta vuotta, ja vieraili paikoissa, joissa noiden karvaisten jättiläisten on tarkoitus jälleen elää tulevaisuudessa.

Torill Kornfeldt on ruotsalainen biologian ja biotekniikan erikoistunut tiedetoimittaja ja tietokirjailija. Kornfeldt on aiemmin työskennellyt Dagens Nyheter -sanomalehden tiedetoimituksessa sekä Ruotsin radiossa, jossa hän teki suosittua Tekniksafari-ohjelmaa.

Esittely

Kiehtova ja helppolukuinen tietokirja yrityksestä herättää henkiin sukupuuttoon kuolleita eläimiä ja kasveja. Kirja on kuin todeksi tullutta science fictionia ja etenee jännittävästi kuin romaani.

Kulkevatko mammutit vielä kerran Siperian aroilla? Asettuvatko alkuhärät uudelleen Eurooppaan? Nä-emmekö joskus dinosauruksen ja linnun välimuodon lentävän taivaalla? Kaikki tämä saattaa olla mahdollista nopeammin kuin arvaammekaan.

Tiedemiehet ja -naiset eri puolilla maailmaa etsivät keinoja herättää eloon eläin- ja kasvilajeja, jotka ovat kuolleet sukupuuttoon joko meidän aikanamme tai jo vuosisatoja sitten. Ratkaisun uskotaan löytyvän fossiileista ja huimin harppauksin edenneestä geeniteknologiasta.

Joitain tieteentekijöitä ajaa silkka uteliaisuus, toiset näkevät kadonneiden lajien palauttamisen tärkeänä askeleena taistelussa ilmastonmuutosta vastaan. Moni myös kyseenalaistaa nämä hankkeet. Kukaan ei osaa varmasti arvioida, mitä seurauksia kadonneiden lajien palauttamisella maailmaan olisi.

Mammutin paluu -kirjaansa varten Kornfeldt tutustui alan uusimpiin tutkimusprojekteihin, haastatteli tieteen tekijöitä eri puolilla maailmaa, näki omin silmin mammutin, joka on ollut jäätyneenä kaksikymmentä tuhatta vuotta ja vieraili paikoissa, joissa noiden karvaisten jättiläisten on tarkoitus taas tulevaisuudessa elää.

Torill Kornfeldt on ruotsalainen biologiaan ja biotekniikkaan erikoistunut tiedetoimittaja ja tietokirjailija. Kornfeldt on aiemmin työskennellyt Dagens Nyheter -sanomalehden tiedetoimituksessa sekä Ruotsin radiossa, jossa hän teki suosittua Tekniksafari-ohjelmaa.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäTorill Kornfeldt
Muut tekijätJukka Koskelainen
Teoksen nimiMammutin paluu : sukupuuttoon kuolleiden lajien uusi tuleminen
AlkuteosMammutens återkomst
SKUP-MAMM-D683C3
Avainsanatfossiilit, muinaiseläimet, paleozoologia, sukupuuttoon kuolleet eläimet, mammutit
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja