Tuija Hannula : Minua varten ei tarvitse keittää

Alkaen 6,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-MINU-11CC86
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Tuija Hannulan uusin kokoelma selkokielisiä pakinoita paljastaa suomalaisuuden arjen ilmiöt humoristisesti ja oivaltavasti. Mukana tutut kansalliset hahmot ja käytännön tehtäviä kielen oppimiseen.

Kenelle: Sopii selkosuomesta ja suomalaisuudesta kiinnostuneille maahanmuuttajille.

Maahanmuuttajien opetuksessa huippusuosittua kirjaa Toppatakin alla on sydän myytiin kaksi painosta. Nyt Tuija Hannulalta ilmestyy seuraava kokoelma selkopakinoita.

Uuden kokoelman pakinoiden aiheet riemastuttavat meitä suomalaisia: tällaisia me olemme! Me käytämme paljon paperia, käymme usein saunassa, koirat ja kissat ovat meille perheenjäseniä, nauramme vitseille joissa juodaan alkoholia ja kuuntelemme surumielistä musiikkia. Käytämme puheessa paljon passiivisia. Emme kysy, miten sinä voit, vaan ”Miten täällä voidaan?”

Kirjan yli 20 pakinassa tulevat tutuiksi myös sellaiset hahmot kuin Seitsemän veljestä, Väinämöinen ja Muumit. Kirjoittaja on maahanmuuttajien suomen kielen opettaja, ja hän on saanut kollegoilta palautetta, että pakinoihin pohjautuvat tehtävät ovat hyödyllisiä opetuksessa, joten niitä on mukana tässäkin kirjassa.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäTuija Hannula
Teoksen nimiMinua varten ei tarvitse keittää
SKUP-MINU-11CC86
Avainsanatselkokirjat, selkokieli, maahanmuuttajat, suomalaisuus, pakinat
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja