Tuija Lehtinen : Jatkoaika

Alkaen 5,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-JATK-0D6243
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Tuija Lehtisen Jatkoaika sukeltaa Mona Meren vauhdikkaaseen arkeen, jossa työ, opiskelu ja elämän pienet yllätykset kietoutuvat toisiinsa eloisasti. Tuttuun tapaan kirjailija kuvaa Monan seikkailuja sydämellisellä huumorilla ja terävällä havainnointikyvyllä.

Takakansi

"Minä en enää tarvinnut sukua pilaamaan orastavaa suhdetta, siihen riitti satunnainen pulu."

Mona Meri viihtyy töissä uudessa sivuapteekki Parmossa ja nauttii kauppakeskuksen hulinasta. Suku ei kuitenkaan jätä Monaa rauhaan. Vanhaipiikätäti Inkalla on vankat mielipiteet Monan avioerosta ja sinkkuudesta, ja sisko Henna sotkee Monan kuvioita aivan muista syistä. Kun eno joutuu lyhyen ajan sisällä kahteen onnettomuuteen, Mona alkaa pohtia, onko jollakulla sormensa pelissä.

Amin matkustettua Amerikkaan Monan miesrintamalla on hiljaista, kunnes komea sinisilmäinen lääkäri haluaa tehdä Monan kanssa lähempää tuttavuutta. Myös työkaveri Lari ja kauppakeskuksen kahvilassa notkuva nuori runopoika askarruttavat Monan mieltä, eikä hän osaa sanoa, ovatko miehet lintuja, kaloja vai perhosia. Enon 60-vuotisjuhlien kunniaksi järjestetyissä naamiaisissa odotukset nousevat korkealle, mutta pilkottaako jollakulla naamion taakse piiloutuvalla ketunhäntä kainalossa.

Armon aika -romaanista tutun Monan tarina jatkuu.

Esittely

Tuija Lehtinen on kotimaisen viihteen kuningatar! Mona Merelle yksi on ylitse muiden. Mutta onko se ura, apteekki, vai mies"

Sivuapteekki Parmo on avattu kauppakeskuksessa. Armon aika -romaanista tuttu farmaseutti Mona Meri viihtyy vilkkaassa ympäristössä ja uusien haasteiden parissa. Mielessä siintävät proviisoriopinnot ja eteneminen uralla.

Monan yksityiselämässä on ollut hiljaisempaa. Suhde Amiin on telakalla miehen matkustettua Amerikkaan äitinsä avuksi. Mona ei ala harmitella asiaa, sillä mielenkiintoisia ihmisiä ilmaantuu kuvioihin. Mies läppärin ääressä kahvilassa apteekkia vastapäätä kutkuttaa uteliaisuutta, mitä hän kirjoittaa päivästä toiseen?

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäTuija Lehtinen
Teoksen nimiJatkoaika
SKUP-JATK-0D6243
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja