Tuija Sorjanen & Annina Vainio : Millenniaalit

Alkaen 8,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-MILL-5C3B3C
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Millenniaalit – Uuden vuosituhannen tekijät selvittää, miten 1980–1990-luvuilla syntyneet nuoret aikuiset rakentavat elämäänsä jatkuvan epävarmuuden keskellä. Kirja pohjautuu ajankohtaisiin tutkimuksiin ja vahvoihin sukupolviääniin, tarjoten kiinnostavan näkökulman suomalaiseen yhteiskuntaan ja tulevaisuuteen.

Kenelle: aikuiset

Takakansi

Miten toteuttaa unelmansa maailmassa, jonka ainoa varma asia on jatkuva epävarmuus? Tervetuloa millenniaalien, 1980–1990-luvuilla syntyneiden nuorten aikuisten maailmaan.

Edellisten sukupolvien turvallinen elämäntapa on muuttunut millenniaalien maailmassa säännöstä poikkeukseksi. Lyhytaikaiset parisuhteet, työn epävarmuus, uupumus ja huoli tulevasta ovat nuorille aikuisille uusi normaali. Ilmastonmuutos ja maailmapolitiikka siirtävät globaalin pelilaudan nappuloita arvaamattomiin suuntiin. Millaista maailmaa tuo sukupolvi haluaa ja voi rakentaa?

Millenniaalit – Uuden vuosituhannen tekijät tarjoaa kiehtovan katsauksen siihen yhteiskuntaan ja tulevaisuuteen, jossa nuoret aikuiset elävät. Teos perustuu tuoreisiin tutkimustietoihin haastatteluineen, tilastoineen ja Tampereen yliopiston Jako kahteen? -projektin tutkimustyöhön. Haastateltavina on joukko millenniaaliaikuisten vahvoja ääniä.

Kirjoittajat Tuija Sorjanen ja Annina Vainio ovat 1980-luvun lopussa syntyneitä journalisteja ja tietokirjailijoita, joita teoksen teemat koskettavat omakohtaisesti. He ovat kumpikin olleet Tieto-Finlandia-ehdokkaina tutkivalla Marimekko-historiikillaan ja mukana kirjoittamassa pankkiiri Björn Wahlroosin elämäkertaa sekä tehneet tahoillaan muita tietokirjoja.

Esittely

Miten toteuttaa unelmansa maailmassa, jonka ainoa varma asia on jatkuva epävarmuus? Tervetuloa millenniaalien, 1980-1990-luvuilla syntyneiden nuorten aikuisten maailmaan.

Edellisten sukupolvien turvallinen elämäntapa on muuttunut millenniaalien maailmassa säännöstä poikkeukseksi. Lyhytikäiset parisuhteet, työn epävarmuus ja huoli tulevasta ovat nuorille aikuisille uusi normaali. Millaista maailmaa tuo sukupolvi haluaa ja voi rakentaa?

Millenniaalit-kirja tarjoaa kiehtovan katsauksen siihen yhteiskuntaan ja tulevaisuuteen, jossa nuoret aikuiset elävät. Teos perustuu tavallisten millenniaalien haastatteluihin sekä Koneen Säätiön rahoittamaan Tampereen yliopiston Jako kahteen? -projektin tutkimustyöhön. Haastateltavina on myös joukko millenniaalisukupolven vahvimpia ääniä. Muun muassa koreografi, taiteellinen johtaja Sonya Lindfors ja demarinuorten puheenjohtaja Mikkel Näkkäläjärvi ottavat äänen kirjassa.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäTuija Sorjanen & Annina Vainio
Muut tekijätAnnina Vainio
Teoksen nimiMillenniaalit
SKUP-MILL-5C3B3C
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja