Tuomas Kyrö : En juhli, Mielensäpahoittaja

Alkaen 7,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
1606997
Katso kaikki vaihtoehdot
✨
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Bengtskär itä kahdeksan jatkaa Itämeri-mysteerin tiivistyvää asetelmaa, kun Eetun äidin katoamisen vyyhti alkaa aueta ja salaisuudet Bengtskärin majakkasaarella vetävät nuoret mukaansa uusiin seikkailuihin.

Kenelle: 12-vuotiaille ja sitä vanhemmille nuorille.

Ensimmäisen Mielensäpahoittaja-kirjan ilmestymisestä on kulunut 10 vuotta.

Juhlavuoden kunniaksi Suomen kansalaiset ovat lähettäneet Mielensäpahoittajalle omia mielipahojaan. Nyt vanha jäärä käsittelee ne asianmukaisella vakavuudella, josta syntyy kirjan vastustamaton huumori.

"Pyydettiin juhlapuhe. Kyllä en ole mikään puhuja. Olen tekijä.

Sanotte, että nyt on syytä juhlaan. Se on vale. On syytä tehdä hommat ja mennä ajoissa nukkumaan.

Juhlissa on serppentiiniä, liian pitkiä puheita, seutuvaatteet, kiristävä kravatti, humalainen eno, turhia lahjakortteja, pitkäaikaisen työnantajan tervehdys, kermakaakku ja juhlakirja.

Kyllä en juhli.

Herra kirjailija Kyrö teki pyytämättä ja kysymättä minusta kirjan 10 vuotta sitten. Sen jälkeen on tullut elokuvia, teatteriesityksiä, uusia kirjoja, kisakatsomoita ja purnukoita. Milloin tämä loppuu? Milloin tavallinen elämä saa jatkua?”


Mielensäpahoittaja
tavallinen ihminen
Sysi-Suomi

Armeijassa Tuomas Kyröllä todettiin sopeutumishäiriö. Sitä hoitaakseen hän on kirjoittanut 26 palkittua ja kiitettyä kirjaa. Ne ovat kääntyneet elokuviksi, teatteriesityksiksi ja kolmelletoista eri kielelle. Kyrön kirjoja on myyty jo yli miljoona kappaletta ja varastettu muutama.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäTuomas Kyrö
Teoksen nimiEn juhli, Mielensäpahoittaja
SijaintiPaikallisvarasto Lähetetään seuraavana arkipäivänä
KustantajaWSOY
Painovuosi2020
Painos1
SidontaSidottu, kuvakannet (kovakantinen)
Sivumäärä147
Kielisuomi
ISBN9789510452660
KuntoUusi
MuutaTakana vanha hintalappu
SKU1606997
Korkeus (mm)203
Syvyys (mm)135
Paksuus (mm)16
Paino (g)232
VerokantaALV 13,5 %
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 9-14.30)
Copyright © Finlandia Kirja