Tuomas Kyrö : Mielensäpahoittajan hiihtokirja

Alkaen 7,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-MIEL-34DFE8
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Tuomas Kyrö esittelee suomalaisen hiihtoperinteen humoristisin ja oivaltavin silmin Mielensäpahoittajan hiihtokirjassa. Teos vie lukijan umpihankien ja aurattujen latujen kautta syvälle kansakunnan suksilla hiihdettyihin vaiheisiin.

"Hiihtäjän tarkoitus on mennä metsään. Ja metsästäkin eteenpäin, järven jäille, vieraille maille. Metsästä palatessaan hänellä on oltava jotain tarpeellista mukanaan. Karhu, emäntä, uusia tietoja ja taitoja, mausteita taikka harvinaisesta turkiksesta tehty hattu. Kilpahiihdossa metsään menneen hiihtäjän pitää tulla takaisin kultamitalin kanssa. Vähintään on tehtävä talven paras hiihto."

Mielensäpahoittaja kuljettaa lukijaa suomalaisissa umpihangissa ja auratuilla laduilla. Mielensäpahoittajan hiihtokirja kertoo kansakunnasta, joka on liikkunut suksilla, tehnyt töitä suksilla, löytänyt puolisonsa suksilla, sotinut suksilla ja ennen kaikkea kilpaillut suksilla, vapaalla ja perinteisellä tyylillä.

Teos pitää sisällään myös Lahden maastohiihdon MM-kilpailujen epävirallisen kisaoppaan, josta jokainen tilastoniloi, minia ja lätähtäjät löytävät korvaamatonta tietoa niin kisoista, hiihtäjistä kuin Lahden kaupungista.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäTuomas Kyrö
Teoksen nimiMielensäpahoittajan hiihtokirja
SKUP-MIEL-34DFE8
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja