Tuomas Möttönen : Viipurista viisii - evakkoyritykset Suomea rakentamassa

33,10 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-VIIP-6D8CC8
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Viipuri oli aikanaan Karjalan kaupankäynnin ja talouselämän keskus, jonka perintö elää yhä suomalaisten evakkoyritysten kautta. Tämä teos esittelee kattavasti Viipurista lähteneiden yritysten vaikutuksen Suomen talouteen ennen ja jälkeen toisen maailmansodan.

Viipuri oli aikanaan Karjalan kaupankäynnin keskus. Kansainvälisellä talousalueella oli ennen toista maailmansotaa suuri merkitys koko Suomen talouselämälle. Moni näistä yrityksistä toimii nykyäänkin, ja niiden merkitys on tänä päivänäkin suomalaisessa yhteiskunnassa suuri. Aikaisemmin ei ole tehty kokoavaa esitystä Viipurin monipuolisesta yritys- ja talouselämästä.

Filosofian tohtori Tuomas Möttösen kirjoittama kirja sisältää kattavat yritysesittelyt kaikista tunnetuista viipurilaisista evakkoyrityksistä. Kaikkiaan esiteltäviä yrityksiä on noin 170. Kirjassa tulevat esille viipurilaisten yritysten määrät, toimialat ja sijoittumiset eri paikkakunnille.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäTuomas Möttönen
Teoksen nimiViipurista viisii - evakkoyritykset Suomea rakentamassa
SKUP-VIIP-6D8CC8
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja