Tuomas Parkkinen : Tom of Finland

34,80 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-TOM--2EE724
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Tom of Finland on draamallinen ja komediallinen musikaali Touko Laaksosesta, suomalaisesta taiteilijasta ja kansainvälisen homokulttuurin merkittävästä hahmosta. Teos käsittelee vainoa, vapautumista ja rohkean mieskuvaston syntyä musiikkiteatterin keinoin.

Kenelle: Musiikkiteatterin, näytelmäkirjallisuuden ja queer-kulttuurin historiasta kiinnostuneille.

TOM OF FINLAND on yhtaikaa järkyttävä ja hersyvä musikaali kansainvälisen homokulttuurin suurnimeksi nousseesta suomalaisesta Touko Laaksosesta. Mittava teos paneutuu niin sukupuolisen suuntautumisen vuoksi vainottujen kärsimyksiin kuin ainutlaatuiseen nousuun vapautuneiden miesfantasioiden visionääriksi. Kanuunalauluineen päivineen TOM OF FINLAND on täyttä draamaa ja hillitöntä komediaa.

TOM OF FINLAND kantaesitettiin Turun kaupunginteatterissa Jori Roosbergin & Jussi Vahvaselän säveltämänä sekä Reija Wäreen ohjaamana 2017. Näytelmäkirjan ilmestyessä teos saa uuden ensi-iltansa Hämeenlinnan Teatterissa kirjoittajansa ohjaustyönä.

Tuomas Parkkinen (s. 1969) on laajan tuotannon synnyttänyt dramaatikko ja ohjaaja. Teatteri Jurkan johtajana tällä vuosikymmenellä ansioitunut helsinkiläinen on tehnyt musiikkiteatteria popista oopperaan

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäTuomas Parkkinen
Teoksen nimiTom of Finland
SKUP-TOM--2EE724
AvainsanatSuomenkielinen näytelmäkirjallisuus, Musiikkiteatteri, Näytelmäkirja, Libretto, Kotimainen draama
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja