Tuomas Väätäinen : Satumainen satakieli I Sinitiainen sirkuttaa

23,40 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-SATU-5712AA
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Satumainen satakieli I Sinitiainen sirkuttaa kutsuu sukeltamaan kiehtoviin linturunoihin, joissa riimittely kohtaa satumaiset lastenrunot. Tutustu suomalaisten pikkulintujen maailmaan kauniiden kuvien ja runojen siivittämänä.

Kenelle: Sopii lapsille ja aikuisille, jotka pitävät runoista ja linnuista.

Sinitiainen nätti
puhua pälpätti
Äänellä omalla
sävelellä samalla

Seuraavaksi
oli tiaisia kaksi
Ja ne päätään kääntelivät
sekä sulosäveliä ääntelivät

Kivoja linturunoja kuvien kera Sinitiainen sirkuttaa
on ensimmäinen osa Satumainen satakieli -kokoelmaa
ja esittelee yleisiä ja hieman harvinaisempiakin
Suomessa tavattavia laulavia pikkulintuja
Lintuja sivuilla on yhteensä 33 kpl

Kirjan runot sopivat hyvin lapsille ja aikuisille
Varsinkin, jos on kiinnostunut linnuista ja niiden
katselusta Vaikka kirjassa on kauniita lintukuvia,
on pääasia kuitenkin lukea satumaisia lastenrunoja

Tuomas Väätäinen on -72 syntynyt iisalmelainen lastenrunouden ystävä. Hänen osaamistaan ovat erityisesti eläinaiheiset lastenrunot. Tämän monta kymmentä lastenkirjaa kirjoittaneen lastenrunoilija-kirjailijan runoissa on riimittelyjä sekä kuvailevaa kerrontaa, tarunhohtoa unohtamatta. Tuomas on diplomi-insinööri.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäTuomas Väätäinen
Teoksen nimiSatumainen satakieli I Sinitiainen sirkuttaa
AvainsanatRunot, lastenkirjallisuus, lastenrunot, linturunot, runot linnut
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja