Tuomo Mannermaa : Kaksi rakkautta : johdatus Lutherin uskonmaailmaan

Alkaen 26,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KAKS-088E6B
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Tuomo Mannermaan teos pureutuu kahteen keskeiseen teemaan Martti Lutherin ajatusmaailmassa, esitellen Lutherin merkityksen länsimaisen rakkauskäsityksen historiassa. Teos avaa näkökulmia Lutherin kristinuskokäsitykseen ja rakkauden moneen ulottuvuuteen.

Helsingin yliopiston ekumeniikan professori Tuomo Mannermaan teoksessa keskitytään kahteen Martti Lutherin ajatusmaailmaa valaisevaan teemaan. Luther paljastuu yhdeksi merkittävimmistä hahmoista länsimaisen rakkauskäsityksen historiassa. Hänen kristinuskokäsitystään hallitsee ajatus kahdesta rakkauden muodosta: "rakkaus siihen mikä on jotakin" ja "rakkaus siihen mikä ei ole mitään". Teos osoittaa Lutherin ajatteluun sisältyvän sellaista rikkautta, joka olennaisilta osiltaan on jäänyt kätköön suomalaiselta lukijalta.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäTuomo Mannermaa
Teoksen nimiKaksi rakkautta : johdatus Lutherin uskonmaailmaan
SKUP-KAKS-088E6B
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja