Tutkiva mielikuvitus
Tiedon ja tietämisen koko kirjoa ei voi tavoittaa vain järjen käyttöön, rationaaliseen ajatteluun tai pelkkään kielelliseen ilmaisuun perustuvilla tutkimusmenetelmillä. Luovan, osallistuvan ja toiminnallisen tutkimuksen menetelmät liikkuvatkin tunteiden, kokemusten, muistojen, mielikuvituksen ja osin myös kehollisuuden alueella.
Tutkiva mielikuvitus esittelee esimerkiksi kaunokirjallisuuden käyttöä yhteiskuntatutkimuksessa, osallistuvaa kartoitusta ja kuljeskelua, jotka ovat tiedon tuottamisen menetelminä monille vielä tuntemattomia. Teos tarjoaa sekä käytännönläheisiä neuvoja tutkimusmenetelmien hyödyntämiseen että teoreettista selkänojaa tutkimukseen. Se sisältää konkreettisia tutkimusesimerkkejä sekä pohtii menetelmien mahdollisuuksia ja ongelmakohtia.
Teos on tarkoitettu oppikirjaksi yhteiskunta-, sosiaali- ja kasvatustieteissä sekä taidealoilla yliopistoissa ja ammattikorkeakouluissa. Se on myös oiva apuväline tutkimustyön ammattilaisille ja tutkimusmenetelmiä opettaville.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Muut tekijät | Toimittanut: Sanna Ryynänen ja Anni Rannikko |
Teoksen nimi | Tutkiva mielikuvitus |