Tuula-Liina Varis : Sattunut syntymään

Tuula-Liina Variksen omakohtainen romaani avaa naiseksi ja taiteilijaksi kasvamisen polkua suomalaisessa yhteiskunnassa sodanjälkeisiltä vuosikymmeniltä tähän päivään. Tarina kuvaa yhteiskunnan ja yksilön muutosta lämmöllä ja viisaudella.
Kenelle: Kiinnostuneille naisen elämästä, ihmissuhteista ja suomalaisesta yhteiskunnasta.
Omakohtainen romaani naiseksi ja taiteilijaksi kasvamisesta
”Kuusivuotiaasta asti hän muistaa johdonmukaisesti koko elämänsä, kaiken mitä on tapahtunut.”
Kun Assi ja Essi syntyvät jatkosodan aikana, äiti pelkää pienten kaksosten hengen puolesta. Mutta tytöt jäävät eloon ja varttuvat kiireisten vanhempien, riitelevien tätien ja esikoisen roolistaan ylpeän isosiskon huomassa. Assin elämässä myrskyisät avioliitot ja dramaattiset vaiheet seuraavat toisiaan. Sotien jälkeisestä ajasta matkataan nykypäivään, varsinaissuomalaisesta kauppalasta pääkaupunkiin ja itäsuomalaiseen pikkukaupunkiin. Suomi muuttuu vähitellen - niin myös Assi.
Tuula-Liina Varis katsoo säälimättömän tarkasti vuosikymmenien taakse ja kirjoittaa arkisesta elämänmenosta lämmöllä ja viisaudella. Romaanin Assista on kasvanut kirjailija.
Tuula-Liina Varis (s. 1942) käsittelee kirjoissaan oivaltavasti muun muassa naisen elämää ja parisuhdetta. Hänen muistelmansa Kilpikonna ja olkimarsalkka (1994) avioliitosta Pentti Saarikosken kanssa on jo klassikko. Esikoisromaanin Maan päällä paikka yksi on (1999) jälkeen Varis on julkaissut yli 20 teosta sekä yli tuhat kolumnia eri lehdissä. Varis on toiminut Suomen Kirjailijaliiton ensimmäisenä naispuheenjohtajana, juontanut YLE 1:n ikimuistoista Kirja A & Ö -ohjelmaa ja ollut viimeiset 20 vuotta järjestämässä Joensuun kirjallisuustapahtumaa.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Tuula-Liina Varis |
Muut tekijät | Cover design or artwork by: Martti Ruokonen |
Teoksen nimi | Sattunut syntymään |
SKU | P-SATT-1A2476 |
Avainsanat | aikuistuminen, ihmissuhteet, kasvu (ihmisen), omaelämäkerrallisuus, pelot, sisarukset, sodanjälkeinen aika, sota-aika, terveys, vastasyntyneet, yhteiskuntakehitys, äidit, suomi, äidit |