Tuula Sariola : ja viimeisenä tulee kuolema
6,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-JA-V-7BDE6B

Rikostarkastaja Olavi Jääskeläisen rauhaisa haave eläkepäivistä saa äkisti väistyä, kun hän joutuu keskelle arvoituksellisten, toisiinsa kytkeytyvien murhien sarjaa eri puolilla Suomea.
Takakansi
Helsingissä Mannerheimintiellä sattuu omituinen tapaus: nuori mies potkaistaan kuoliaaksi keskellä kirkasta päivää. Teon tekijä, hontelon näköinen nuori mies, ehtii kadota ihmisvilinään, ennen kuin silminnäkijät ehtivät tointua tyrmistyksestään. Jonkin ajan kuluttua Mäntsälässä sattuu kuolintapaus, joka osoittautuu murhaksi. Vähän aikaa sen jälkeen leski löydetään Mikkelin läheltä kuoliaaksi ruhjoutuneena. Paljastuu, että hänetkin on potkaistu kuoliaaksi. Onko kyseessä sarjamurhaaja? Poliisitutkimuksissa asiat kiertyvät Mäntsälän ja Mäntyharjun välille. Rikostarkastaja Olavi Jääskeläinen, rikosylikonstaapeli Harto Koskinen, komisario Kaarlo Häkkinen ja muut poliisit taistelevat aikaa vastaan: minä hetkenä tahansa saattaa tulla ilmoitus uudesta murhasta. Ehtiivätkö he ennen ilmeisen älykästä murhaajaa?Esittely
Rikostarkastaja Olavi Jääskeläinen on antanut itselleen luvan haaveilla eläkkeelle pääsystä, vaikkasiihen on aikaa vielä parisen vuotta ja kauemminkin, mikäli hän jatkaisi työskentelyä lain salliman
ajan. Eläkkeellä ollessaan hän haluaisi paneutua puutarhan hoitoon ja kalastukseen, mutta vain
veneestä käsin ja mato-ongella, kenties joskus virvelilläkin. Kesken unelmoinnin hänet vetäistään tylysti arkeen: hän saa hoidettavakseen elämänsä kenties kummallisimman jutun. Aluksi on vaikea tietää, mistä oikein on kysymys. Nuori mies on potkaistu hengiltä Helsingissä, Mannerheimintiellä. Ilmeistä on, etteivät uhri ja tekijä tunteneet toisiaan. Jonkin ajan kuluttua samanlainen kuolemantapaus sattuu Lahdessa, sitten Mäntsälässä ja viimein Mäntyharjussa. Onko kyseessä sarjamurhaaja vai joukkomurhaaja? Näissä tapauksissa yhdistävänä tekijänä näyttää olevan vain tekotapa.
Rikostarkastaja Olavi Jääskeläinen, rikosylikonstaapeli Harto Koskinen, komisario Kaarlo
Häkkinen ja muut poliisit taistelevat aikaa vastaan: minä hetkenä tahansa saattaisi tulla ilmoitus
uudesta murhasta.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Tuula Sariola |
| Teoksen nimi | ja viimeisenä tulee kuolema |
| SKU | P-JA-V-7BDE6B |
