Ulla Appelsin : Titanicin tuntematon lapsi

Alkaen 9,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-TITA-8F8C9A
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Titanicin tuhon jälkeen löytynyt tuntematon lapsi liikutti ihmisiä ympäri maailmaa – mutta kuka hän oikein oli? Ulla Appelsin avaa vaikuttavan suomalaisen perheen tarinan ja heidän yhteytensä yhteen historian tunnetuimmista katastrofeista.

"Olen menettänyt rakkaimpani maailmas kun oman perheeni. Nytkin olisivat minun ympärilläni jos ei laivaa olisi ajettu niin uhkarohkeasti kielloista huolimata." Juho Panula 3.5.1914

Vuonna 1912 Titanicin tuhon jälkeen merestä löytyi pienen, tunnistamattoman pojan ruumis, joka kellui vedessä ilman pelastusliivejä kasvot kohti taivasta. Tuosta lapsesta tuli kaikkien Titanicin lapsiuh­rien symboli. Lukemattomat vierailijat ovat laskeneet hänen haudalleen Kanadassa nalleja ja pohtineet: Kuka hän on?
Nyt arvoitus on ratkennut – 90 vuoden jälkeen.

Tunnetaon lapsi on tunnistettu suomalaiseksi, 13 kuukauden ikäiseksi Eino Panulaksi, ja Panulan perheen unohdettu, traaginen tarina on herännyt henkiin.

Kirja kertoo huikean tarinan siitä, keitä olivat lapsen vanhemmat Maria ja Juho Panula, miten he elivät ja mitä tapahtui Titanicilla – ja mitä tuhon jälkeen. Entä tuntematon lapsi? "On kuin hän olisi odottanut tunnistamistaan", sukulaiset sanovat.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäUlla Appelsin
Teoksen nimiTitanicin tuntematon lapsi
SKUP-TITA-8F8C9A
Avainsanathenkilöhistoria, meriliikenne, haaksirikot
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja