Ulla Ehrensvärd : Mare Balticum : 2000 vuotta Itämeren historiaa
38,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-MARE-080689

Mare Balticum avaa Itämeren eläväistä historiaa ja sen roolia kulttuurien, kaupan ja vallan risteyskohdassa. Teoksen ainutlaatuinen kuvitus nostaa esiin ennen näkemättömiä historiallisia merikarttoja eri puolilta Itämerta.
Mare Balticium kertoo Itämeren värikkäistä kohtaloista kahdentuhannen vuoden ajalta, kuvaa Itämerta vuorovaikutusten merenä, idän ja lännen, etelän ja pohjoisen ristiaallokossa, näyttää miten merenkulku, kauppa, valtapyrkimykset ja tiedonvälitys ovat aluetta muotoilleet.
Teoksen kuvitus on ainutlaatuinen: kuvahavainnaisuudet ovat peräisin niin Itämeren valtioiden museoisia ja kirjastoista kuin kaukaisemmista arkistoista. Monet antikvaarisista merikartoista ovat nyt nähtävissä ensimmäistä kertaa.
Teoksen kuvitus on ainutlaatuinen: kuvahavainnaisuudet ovat peräisin niin Itämeren valtioiden museoisia ja kirjastoista kuin kaukaisemmista arkistoista. Monet antikvaarisista merikartoista ovat nyt nähtävissä ensimmäistä kertaa.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Ulla Ehrensvärd |
| Teoksen nimi | Mare Balticum : 2000 vuotta Itämeren historiaa |
| SKU | P-MARE-080689 |
| Avainsanat | näyttelyjulkaisut, merenkulku, historialliset kartat, kartografia, merihistoria |
