Ulla Puranen : Luen, koen ja sanoiksi puen : kirjallisuuden käsittelyn opas

13,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-LUEN-2B72C8
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Ulla Purasen teos tarjoaa kattavan oppaan kaunokirjallisuuden käsittelyyn äidinkielen opetuksessa ja herättää pohdintaa lukemisen merkityksestä sekä tapojen monipuolistamisesta. Kirja esittelee erilaisia teorioita ja opetusmenetelmiä kirjallisuuden parissa työskenteleville.

Kenelle: Peruskoulun opettajille kirjallisuuden opetukseen.

Luen, koen ja sanoiksi puen on pitkään äidinkielen didaktikkona toimineen Ulla Purasen kirjoittama kaunokirjallisuuden käsittelyn opas. Sen tarkoituksena on "tuoda tietokoneiden hurinan keskelle inhimillinen ääni, joka kantaa kaikuja monien eri kirjallisuuden asiantuntijoiden aikaansaannoksista ja kuuluu opetustilanteessa moniäänisenä kirjajutteluna".

Opas on tarkoitettu kaikille peruskoulussa kirjallisuuden parissa puurtaville opettajille. Sen tavoitteena on välittää kirjallisuuden tarjoama mahdollisuus oppia lähemmin tuntemaan pieni, ja vähän isompikin, lukija. Herkulliset tekstivalinnat herättävät lukunälän ja saavat pohtimaan, mitä lyhyen lapsuuden ja nuoruuden aikana tulisi ehdottomimmin välittää lukijoiden nautittavaksi ja sisäistettäväksi. Teos koostuu kirjallisuuden ja sen käsittelyn teorioista sekä monipuolisten opetusmenetelmien esittelystä.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja