Urho Kekkonen : Matkakuvia Kainuusta ja Lapista

Alkaen 7,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-MATK-091812
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Urho Kekkosen matkakuvaukset vievät lukijan Suomen kainuulaisten ja lappilaisten syrjäkylien arkeen 1950-luvulta, tuoden esiin pohjoisen ainutlaatuiset ihmiset, heidän kielensä ja huumorinsa.

Urho Kekkosen matkakuvauksia vuosilta 1951—1955, pääministeriajoilta. Näistä matkakirjeistä välittyy aidosti Suomen syrjäkylien elämä; niiden karut olot, pohjoisen ainutkertaiset ihmiset, heidän kielensä ja huumorinsa. Taiteilijaprofessori Matti Saanio on seurannut Urho Kekkosen jalanjälkiä vuonna 1977, ottanut samoilta paikoilta kymmeniä valokuvia. Yhdessä tekstin kanssa ne luovat vaikuttavaa kuvaa siitä mitä Kainuussa ja Lapissa on 25 vuoden aikana tapahtunut.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja