Väinö Linna : Sotaromaani : Tuntemattoman sotilaan käsikirjoitus

Alkaen 18,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
2000580
Katso kaikki vaihtoehdot

Syyskuun 26. pnä 1954 Väinö Linna tiedotti, että nyt oli "parikymmentä miestä matkalla kustantajan luo ja että nuo miehet ovat niin elävän tuoreita, ettei heidän veroistaan joukkoa vielä koskaan aikaisemmin ole kavunnut Werner Söderströmin kunnianarvoisia portaita". Joulukuun alussa ilmestyi markkinoille jyhkeä teos, josta tuli Suomen kuuluisin sotakirja ja kaikkiaan yksi luetuimmista romaaneista. Jotain kuitenkin oli jermujen sisäänmarssin ja kirjan julkaisemisen välillä tapahtunut. Käsikirjoituksen sisältöön ja kieleen oli tehty korjauksia ja Väinö Linnan ehdottama nimi Sotaromaani oli vaihdettu Tuntemattomaksi sotilaaksi. Muutoksia ja poistoja voidaan seurata tästä käsikirjoitusversiosta. Sensuroitiinko Linnan Sotaromaani"

Sotaromaani, "alkuperäinen Tuntematon", ei pyri kilpailemaan suomalaisille läheiseksi tulleen Tuntemattoman sotilaan kanssa, mutta kulttuurihistoriallisena dokumenttina se osoittaa, kuinka kirjallinen maku ja yhteiskunnalliset asenteet ovat muuttuneet puolessa vuosisadassa.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäVäinö Linna
Teoksen nimiSotaromaani : Tuntemattoman sotilaan käsikirjoitus
SijaintiPaikallisvarasto Lähetetään seuraavana arkipäivänä
KustantajaWSOY
Painovuosi2000
Painos7
SidontaSidottu kansipaperein (kovakantinen)
Sivumäärä517
Kielisuomi
ISBN9789510251874
KuntoHyvä + (K3+)
Kansipaperin kuntoJonkin verran kulumaa/pienoisia repeämiä
MuutaHieman nuhruisuutta kansissa, selkämyksessä hieman vinoutta, omistajamerkintä leikattu pois etulehden ylälaidasta
Korkeus (mm)203
Syvyys (mm)138
Paksuus (mm)40
Paino (g)6203
VerokantaMarginaaliverotus
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja