Veikko Itkonen : Sankareita sotavankeja seikkailijoita

12,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-SANK-8650EA
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Veikko Itkosen "Sankareita sotavankeja seikkailijoita" tarjoaa näkökulmia ja kertomuksia Suomen sotien aikaisiin tapahtumiin, kokemuksiin ja ihmiskohtaloihin.

Kenelle: Sotahistoriasta ja Talvisodan, jatkosodan sekä välirauhan ajan vaiheista kiinnostuneille.

ROUTAA JA RAUTAA.
Rehtori K. A. WEGELIUKSEN katoamattomaksi ansioksi on luettava, ettei jääkärien ja muiden itsenäisyysmiesten salassa tehty ja hiljainen työ jää vähitellen unhoon tai kovaksi tarinaksi, vaikka moni tuon työn tekijöistä on jo iäksi vaiennut. — Hänen suureksensa on myös 82 kertomista meille Pohjanmaan vapaustahtoa rakastavan nuorison ja naisten aktiivisesta toiminnasta. 504 sivua ja 212 kuvaa. 60:-, sid. 75:-.

» tällainen teos on omiaan luomaan sitä uskoa ja voimaa, jota kansamme tarvitsee joskus taas edessä olevia vaikeita taisteluja taisteessaan.» (Arturi Leinonen Ilkassa.)

PUNAINEN PAINAJAINEN.
Eversti BORIS CEDERHOLMin kertomus kokemuksistaan Neuvostomaan vankiloissa on erikoinen kiihtymys. Jo menestynyt 12 painoksena 10 kielellä! 91 men saa. 324 sivua. 2. suomalainen painos. 50:-, sid. 65:-.

» tuska mikään, joka on elävämmin kuvannut Venäjällä vallan päässeitä bolshevikkikauhuja ... Sentähden ruuli teos ala-puolelle mistään selityksistä — (Santeri Ivalo Helsingin Sanomissa.)

MAANPAKOLAISEN MUISTELMIA.
O. V. ITKOSEN muistelmateos kansalaissodan päiviltä Helsingissä, suomalaisen pakolaisen oloista Murmannilla, Petsamon valloituksesta. Kuvitettu. 30:-, sid. 40:-.

» siihen on saatu mahtumaan niin paljon jännitystä, seikkailuja ja merkillistä ihmiskohtaloita, että se vetää vertoja parhaalle mielikuvitusromaanille. Mutta teokseen on mahtunut vielä paljon muutakin, eikä huumorikaan ole sille vierasta.» (Lalli.)

AJETTUNA KUIN VILLIELÄIN.
KRISTIAN SWANLJUNGIn kertomus taistelustaan Siperiän bolshevikkeja vastaan on myöskin saavuttanut Euroopan-mainetta. 2. suomalainen painos. 35:-, sid. 45:-.

» siinä on sivuja, jotka kaameassa äänintäydyksissä hakevat vertansa, mutta siinä on myöskin tunnelmallisia hetkiä, hienon ujouden ja kuolemankauhunsekainen selkääntuntemus vavahduttavaa mutkiisuutta.» (Huugo Jalkanen Ulatehdessä.)

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäVeikko Itkonen
Teoksen nimiSankareita sotavankeja seikkailijoita
SKUP-SANK-8650EA
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 9-14.30)
Copyright © Finlandia Kirja