Vesa Sisättö : Kuningas Arthur ja pyöreän pöydän huijarit

27,10 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KUNI-A91620
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Vesa Sisätön teos tarjoaa kiehtovan katsauksen siihen, kuinka myytit, tarinat ja legendat kuten kuningas Arthurin Britannia ja tarujen Atlantis ovat muovanneet kansallista identiteettiä ja historiaamme. Kirja paljastaa, miten nämä kertomukset ovat syntyneet, miksi niihin uskotaan ja millä tavoin niitä on hyödynnetty vallan ja politiikan välineinä kautta aikojen.

Kenelle: aikuisille

Tarujen Atlantis, kuningas Arthurin Britannia ja muita historiallisia myyttejä.

Kuningas Arthur hallitsi Britanniaa, Robin Hood piileskeli Sherwoodin metsässä ja Lalli surmasi piispa Henrikin. Tai näin meille pitkään kerrottiin. Vuosisatojen kuluessa nämä ja muut lähempää tarkastelua kestämättömät tarinat ovat juurtuneet osaksi historiaa, identiteettiä ja kansallista itsetuntoa.

Vesa Sisätön teos paljastaa, kuinka myytit ja legendat syntyvät, miksi niihin halutaan uskoa ja miten niitä on käytetty vallan, uskonnon ja politiikan välineinä. Lukijan keskiajalta nykypäivään kuljettava kirja kertoo niin kuningas Arthurin kaltaisista taruhahmoista ja Atlantiksen legendasta kuin oman aikamme valehistoriastakin, jossa myyttinen menneisyys toimii propagandan polttoaineena.

Vesa Sisättö (s. 1969) on Espoossa asuva tietokirjailija ja toimittaja, joka lukee iltaisin sängyssä paksuja kirjoja historiasta.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja