Victor Papanek : Turhaa vai tarpeellista?

Alkaen 45,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-TURH-5A37D1
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Victor Papanekin "Turhaa vai tarpeellista?" kyseenalaistaa teollisen muotoilun roolia ja pohtii suunnittelun mahdollisuuksia rakentaa inhimillisempää maailmaa. Kirja tarkastelee muotoilun vastuuta tarpeiden tyydyttämisessä eikä vain uusien luomisessa.

"Turhaa vai tarpeellista" on kirja teollisesta suunnittelusta. Se on myös hätähuuto inhimillisyyden säilyttämisen puolesta. Victor Papanekille suunnittelu ei ole työtä vaan tapa tarkastella maailmaa ja muuttaa sitä, tapa tyydyttää tarpeita eikä luoda niitä. Hän haluaa synnyttää uuden maailman järkeistetyn suunnittelun avulla, joka tähtää puutteessa elävien yksilöiden ja kansakuntien elämän helpottamiseen.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäVictor Papanek
Muut tekijätJyrki Saarikivi
Teoksen nimiTurhaa vai tarpeellista?
AlkuteosDas Papanek Konzept
SKUP-TURH-5A37D1
Avainsanatmuotoilu, tuotekehitys, teollinen muotoilu, tuotevastuu
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja