Viktor Jerofejev : Hyvä Stalin

Alkaen 6,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-HYVA-717398
Katso kaikki vaihtoehdot

Viktor Jerofejevin isän, merkittävän neuvostodiplomaatin, ura katkesi kertaheitolla pojan julkaistua muiden moskovalaisten kirjailijoiden kanssa maanalaisen Metropol-almanakan. Pojalta vaadittiin julkista katumusta - muuten isä joutuisi kärsimään. Viktor oli taipuvainen, isä ei: "Et tee sitä, riittää kun yksi perheestämme on tahriintunut tähän kaikkeen".

Isän ja pojan suhde vie Jerofejevin syvälle 30- ja 70-lukujen sukupolviin, ja hän repii ne paljaiksi. Hän kieputtaa oikullisia ja piinallisia kuvia, joissa vilahtelevat pelottavat ja pökkelömäiset puoluepamput, neuvostokulttuurin groteskit suuruudet ja 70-luvun kirjallisen undergroundin orgiat.

Näin debiilinä stalinismia ja Stalinia itseään ei ole näytetty vielä koskaan. Koko neuvosto-Satyriconin taustalla oleilee paitsi kauhu ja mielettömyys myös väistämätön moraalinen valinta. Paljastusten virta valottaa ainutlaatuisesti myös nyky-Venäjän kipeimpiä kramppeja ja ristiriitoja.

Viktor Jerofejev (s. 1947) on Venäjän tunnetuimpia ja kiistellyimpiä kirjailijoita. Esimerkiksi Putin-nuorten Yhdessäkulkijatjärjestö on polttanut hänen teoksiaan Moskovan kirjarovioilla. Like on aiemmin julkaissut Jerofejevilta Miehet -nimisen satiirin venäläisestä miesluonnosta.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäViktor Jerofejev
Muut tekijätJukka Mallinen
Teoksen nimiHyvä Stalin
AlkuteosHorošij Stalin
Avainsanathuumori, toimittajat, diplomaatit, arvot, venäläiset, satiiri, moraali, itsekkyys, ironia, valinta, aikakausiromaanit, perheromaanit, itsetilitys, sukupolvien välinen kuilu
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja