Vilho Kahelin : Kaunisharju

Kaunisharju : Lukkari Johanin perintö II tarjoaa elämyksellisen aikamatkan Pielaveden maisemiin ja Kahelinin suvun tarinaan 1800-luvun lopulta 1940-luvulle. Kirja yhdistää todellisiin henkilöihin pohjautuvan sukukronikan sekä kiehtovan ajankuvan aikakauden historiallisista tapahtumista.
Kaunisharju- Lukkari Johanin perintö II jatkaa lukkari Johanin (1783-1835) jälkeläisten elämänvaiheiden seuraamista Pielavedellä 1800-luvun lopulta 1940-luvulle, ja sen keskiössä on August Kahelin jälkeläisineen. Kirja perustuu todellisiin henkilöhahmoihin ja on kiehtova ajankuvaus Kahelinin suvun vaiheista, yhdistettynä tuon ajan historiallisiin tapahtumiin. Kirja päättyy kirjailija Vilho Kahelinin syntymävuoteen 1945.
Romaani perustuu todellisiin henkilöhahmoihin. Se on kiehtova ajankuvaus suvun vaiheista yhdistettynä tuon ajan historiallisiin tapahtumiin.
Vilho Kahelin syntyi Pielavedellä, joulukuussa v. 1945, pientilallisen maanviljelijäperheen toisena lapsena. Aikuistuttuaan hän muutti Lappeenrantaan ja toimi siellä autohuoltamon esimiehenä. Sen jälkeen hän teki yli 30 vuoden työuran vakuutusalalla. Hän jäi eläkkeelle 61-vuotiaana, toimittuaan viimeiset vuodet Tapiola-Yhtiöiden säästö- ja sijoituspalvelujen myyntijohtajana Savo-Karjala -alueella.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Vilho Kahelin |
Teoksen nimi | Kaunisharju |
SKU | P-KAUN-25D65E |
Avainsanat | Pielavesi, Kahelin, Lukkari Johan, Kaunisharju, Lukkari Johanin perintö |