Viljo V. Kaila : Polyteekkarin päiväkirja 1928-1931

Polyteekkarin päiväkirja 1928-1931 avaa ikkunan Viljo V. Kailan nuoruuden elämään, tarjoten ainutlaatuisen ajankuvan opiskelijan arjesta ja seikkailuista 1920- ja 1930-lukujen vaihteessa. Runsaasti kuvitetussa päiväkirjassa pääpainon saavat nuoruuden vapaa-aika, ystävyys ja kesäiset veneilyretket Kokkolan saaristossa.
Kenelle: Erityisesti nuoruuden päiväkirjoista ja 1900-luvun alun suomalaisesta opiskelijaelämästä kiinnostuneille.
Viljo V. Kailan (1907-1958) elämäkerran toinen osa sisältää hänen opiskeluaikaisen päiväkirjansa vuosilta 1928-1931. Toisin kuin Lukiolaisen päiväkirja, tämä päiväkirja etenee pomppien lukukausien monotonisempien aikojen yli. Sen teemana voisikin olla "kultainen nuoruus". Runsas mustavalkoinen kuvitus on pääasiassa Villen kamerasta peräisin.
Ei jää epäilystäkään siitä, mikä Villelle merkitsi kultaisinta aikaa: purjehdus, retkeily ja kahvipannu hauskassa seurassa. Enimmäkseen liikutaan Kokkolan saaristossa. Tukikohtana on Öjassa oleva Väijytys-kalamaja, mutta retkistä hupaisin ja hurjin suuntautuu Ruotsiin asti.
Entä romantiikka? Vasta nupullansa. Ville tapaa Liisan, mutta päiväkirja ei ehdi pitemmälle kuin toteamukseen: "Hänessä on jotain hyvin miellyttävää."
Muuten Ville opiskelee tie- ja vesirakennusinsinööriksi Teknillisessä Korkeakoulussa, käy ekskursioilla ja retkeilee kesätöissä TVH:lla. Osakunnan tehtävät vievät aikaa, Eestin ylioppilaspäivät ovat hauskat, mutta lähtö haikea. Suojeluskunnalla on manööverit.
Päiväkirjassa esiintyvien henkilöiden luettelo on kirjan lopussa.
Ensimmäinen osa: Lukiolaisen päiväkirja 1924-1925. Kolmas osa: Insinöörin paperit.
Viljo V. Kaila piti päiväkirjaa lukioaikanaan 1924-1925 ja opiskeluaikanaan 1928-1931. Päiväkirjat julkaistaan hänen elämäkertansa osina I ja II.Viljo V. Kaila (1907-1958) syntyi Kaarlelan pappilassa kirkkoherra Edvard Johansson-Kailan ja Anna Johanssonin nuorimpana, yhdeksäntenä lapsena. Ville jäi orvoksi 7-vuotiaana, minkä jälkeen vanhemmat sisarukset ottivat alaikäiset hoiviinsa.Lukiolaisen päiväkirjan aikaan Ville asui talvet Helsingissä ja kävi Helsingin Suomalaista Yhteiskoulua. Kesät hän vietti Kokkolassa, jossa Aaltola-huvila oli edelleen perheen omistuksessa. Polyteekkarin päiväkirjan aikaan hän opiskeli Teknillisessä Korkeakoulussa tie- ja vesirakennusinsinööriksi, oli kesätöissä TVH:lla ja vietti kesälomansa Kokkolassa.Ura: Tie- ja vesirakennusinsinööri TVH:lla, Kouvolan kauppalaninsinööri, sota-aikana Käkisalmen kaupungininsinöörinä, Rovaniemen kauppalaninsinöörinä, Viipurin katu- ja viemäri-insinöörinä ja Salpalinjalla linnoitusinsinöörinä, sodan jälkeen Kulutusosuuskuntien Keskuksessa Helsingissä, Enso-Gutzeitilla Pankakoskella ja Lahden kaupungininsinöörinä.Perhe: puoliso Liisa os. Wegelius, lapset Tapani, Panu ja Anna-Liisa.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Viljo V. Kaila |
Muut tekijät | Toimittanut: Anna-Liisa Kaila-Walsh |
Teoksen nimi | Polyteekkarin päiväkirja 1928-1931 |
SKU | P-POLY-1705B3 |
Avainsanat | Veneily, Kokkola, tie- ja vesirakennusinsinööriopinnot, 1920-1930-luku, nuoruuden päiväkirja |