Ville Mäkipelto & Paavo Huotari : Sensuroitu

28,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-SENS-EA038A
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Tutustu Raamatun tekstien vaiettuihin muutoksiin tieteellisestä mutta viihdyttävästä näkökulmasta. Ville Mäkipellon ja Paavo Huotarin teos avaa uudenlaisia näkymiä pyhän kirjan monivaiheiseen historiaan.

Ravisteleva ja viihdyttävä kirja Raamatun tekstien historiasta.

Raamattua on pidetty muuttumattomana Jumalan sanana. Kautta aikojen pyhän kirjan lauseita on valjastettu politiikan ja vallankäytön perusteiksi. Raamatun kertomukset pulpahtavat pintaan myös täysin maallisissa yhteyksissä.

Oikeasti Raamattu on muovautunut jatkuvasti kirjurien käsissä. He tekivät virheitä ja muokkasivat tekstejä tarkoitusperiensä mukaan. Esimerkiksi monijumalaisuutta sensuroitiin ja naisten asemaa häivytettiin. Lisäksi Raamattu muuttuu aina, kun sitä käännetään uusille kielille.

Kirja kertoo Raamatun käsikirjoitusten rikkaasta historiasta tieteellisellä otteella mutta kepeästi ja uusiin näkökulmiin haastaen.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäVille Mäkipelto & Paavo Huotari
Muut tekijätPaavo Huotari
Muut tekijätCover design or artwork by: Tommi Tukiainen
Teoksen nimiSensuroitu
SKUP-SENS-EA038A
AvainsanatRaamattu, teologia, eksegetiikka, historia, muutos, kääntäminen, kirjurit, sensuuri, variaatio, naisen asema
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja