Ville Nummenpää : Otto ottaa ohjat

24,40 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-LAST-62B96A
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Suomesta tulee lasten valtakunta, kun unohtunut pykälä kieltää aikuiset politiikasta ja tulevaisuus saa vauhdikkaan, tekoälyllä höystetyn käänteen.

Kenelle: 9–12-vuotiaille lapsille.

Kun perustuslaista löytyy unohdettu pykälä, jonka mukaan kukaan yli 12-vuotias ei saa toimia politiikassa, valta siirtyy lapsille. Suomesta tulee maailman ensimmäinen Lasten tasavalta.

11-vuotiaat pääministeri Jonna ja reiluusministeri Henkka yrittävät jakaa valtion rahoja oikeudenmukaisesti, mutta haasteita riittää. Salaperäinen professori Rohdinko esittelee tekoälyrobotin, Oton, joka ratkaisee ongelmia salamannopeasti. Pian paljastuu kuitenkin jotain huolestuttavaa: tekoälyllä ei ole tunteita. Ministeriössä syntyy eripuraa - ja pian käy ilmi, ettei kaikki ole kohdallaan...

Lasten tasavalta -kirjasarja jatkaa palkittua YLE:n tuottamaa tv-sarjaa, joka oli osa Opetushallinnon kampanjaa lasten vaikuttamisen vahvistamiseksi. Kirjat vievät lukijan vaihtoehtoiseen Suomeen, jossa lapset johtavat maata ja taistelevat pahamaineista Pahisten Klubia vastaan. Luvassa on seikkailua, huumoria ja vauhtia - Suomen tulevaisuus on lasten käsissä!

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäVille Nummenpää
Teoksen nimiOtto ottaa ohjat
SKUP-LAST-62B96A
Avainsanatpolitiikka, tekoäly, robotti, budjetti, seikkailu, ystävyys, huumori, ministerit, vankilapako, takaa-ajo, keksinnöt, roistot, lasten tasavalta
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja