Vladimir Jermakov : Tolstoin varjo : ahdistuksen ja toivon esseet

16,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-TOLS-107019
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Vladimir Jermakovin esseet kuljettavat lukijan venäläisen kirjallisuuden ja humanismin syvärakenteisiin, pohdiskellen Tolstoin, Brodskin, Dovlatovin ja Vysotskin perintöä nykypäivän henkisessä maisemassa.

"...meitä odottavat polttavat päivät, kärventävä helle. On alkanut jo kuumottaa. Eivät nämä vielä ole helvetin lieskoja, mutta eivät enää eilisen aurinkoisen päivän säteitäkään. Meitä saartavassa henkisessä tyhjyydessä me etsimme Tolstoin varjoa."

Esseisti ja runoilija Vladimir Jermakov (s. 1949) kirjoittaa Tolstoista ja Brodskista, Dovlatovista ja Vysotskista, Venäjän ideasta ja ulkoavaruuden olennoista. Historia karttanaan ja kirjallisuus kompassinaan hän suunnistaa nykyisyyden autiomaassa. Vladimir Jermakovin esseissä venäläisen humanismin perintö elää.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäVladimir Jermakov
Muut tekijätMarja-Leena Mikkola
Teoksen nimiTolstoin varjo : ahdistuksen ja toivon esseet
SKUP-TOLS-107019
Avainsanatkirjallisuudenhistoria, kirjailijat, henkilöhistoria, maailmankuva, runoilijat, ihmiskuva, käsitykset, taidekäsitykset
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja