Volker Kutscher : Mykkä kuolema

Alkaen 8,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-MYKK-8BDBAC
Katso kaikki vaihtoehdot
Babylon Berlin -dekkarisarja jatkuu

Volker Kutscherin Mykkä kuolema jatkaa saumattomasti Babylon Berlin -kirjassa alkanutta tarinaa nuoresta ja rajuotteisesta komisariosta 1930-luvun alun Berliinissä.

Valonheitin romahtaa alas kesken kuvausten, ja kuuluisa mykkäfilmitähti Betty Winter saa surmansa. Komisario Gereon Rath löytää kuvauspaikalta todisteita, jotka viittaavat murhaan. Pian toinen nuori naisnäyttelijä löydetään surmattuna. Erikoista tapauksessa on, että tekijä on ennen surmatyötä poistanut naisen äänihuulet kirurgisesti.

Rathin kollegat alkavat jahdata kuvauspaikalta kadonnutta valomiestä, mutta Gereonin omat tutkimukset vievät häntä aivan toiseen suuntaan: hän alkaa epäillä, että kyseessä on sarjamurhaaja, joka on vasta pääsemässä vauhtiin.

Rathin työtä vaikeuttavat myllerrykset hänen yksityiselämässään. Gereonin suhde murharyhmän pikakirjoittajaan Charlyyn on myrskyisä, eikä helppoa ole isänkään kanssa, joka saapuu yllättäen Berliiniin.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäVolker Kutscher
Muut tekijätVeera Kaski
Teoksen nimiMykkä kuolema
AlkuteosDer stumme Tod
SKUP-MYKK-8BDBAC
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja