Wendy Holden : Auschwitzin opettaja

32,90 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-AUSC-9AAAEA
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Wendy Holdenin 'Auschwitzin opettaja' kertoo koskettavan tositarinan toivosta ja rohkeudesta keskitysleirin kauhujen keskellä. Tämä romaani pohjautuu Fredy Hirschin uskomattomaan elämään ja. vaikutukseen lasten parissa toisen maailmansodan aikana.

Järisyttävän koskettava romaani Fredy Hirschistä, joka loi toivoa maailmanhistorian synkimmällä hetkellä.

Keskellä Auschwitzia on pieni vaja, jonka seinät on päällystetty sarjakuvilla; paikka, jossa lapset laulavat, esittävät näytelmiä ja kirjoittavat. He saavat hieman ruokaa, heidät pidetään puhtaina syöpäläisistä ja heille opetetaan erilaisia keinoja kohdata tuleva ilman pelkoa. Mies, joka heitä auttaa, on nuori juutalainen keskitysleirivanki Fredy Hirsch.

Tositapahtumiin pohjautuva romaani kuvaa, miten nuoresta ja urheilullisesta, homoutensa piilottavasta miehestä tulee lapsia varjeleva sankari.

Tämä on tarina, joka jokaisen täytyy kuulla.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäWendy Holden
Teoksen nimiAuschwitzin opettaja
AlkuteosThe Teacher of Auschwitz
SKUP-AUSC-9AAAEA
AvainsanatRomaanit, kaunokirjallisuus, Auschwitz, tositarinat, natsi-Saksa, keskitysleirit, kolmas valtakunta, lapset, opettajat, toinen maailmansota, Puola, Tšekkoslovakia
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja